Ndregjoni: 29 nëntori i barabartë me datën 7 prill të pushtimit fashist

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish i përndjekuri politik Besim Ndregjoni ka folur për në lidhje me simbolikën dhe përplasjet për 29-nëntorin, festën e Çlirimit të Shqipërisë.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se data 29 nëntor është e barabartë me datën 7 prill të vitit 1939 dhe me datën 1 shtator 1943.

Ai tha se në këto dy data ndërhynë nazistët dhe sadistët në vendin tonë.

- Advertisement -

Më tej Ndregjoni theksoi se data 29 nëntor duhet të konsiderohet ditë zie për gjysmën e shqiptarëve e jo ditë Çlirimi.

“Data 29 nëntor është e barabartë me datën 7 prill 1939, më datën 1 shtator të 1943. Në 7 prill Italia fashiste pushtoi Shqipërinë me 1 shtator, ndërhyn trupat naziste në Shqipëri dhe me 29 nëntor 1944 hyn sadistët në Shqipëri me anë të armëve. Kjo për gjysmën e shqiptarëve ishte ditë zie e jo çlirim.

Në ’44 Enver  Hoxha me qeverinë e tij, sa u fut në Berat partizanët komunistë nxorën eshtrat e kryeministri Vrioni, dhe eshtrat ja hodhën Dri. Kur erdhën në Tiranë sadistët komunistë, hodhën në erë varrin e nënës Mbretëreshë Sadije Toptani. Morën eshtrat e  Gjergj Fishtës dhe i hodhën. Si mund të quhet ditë çlirimi një ditë që e hoqi ambasadën amerikane dhe ambasadën britanike nga Shqipëria”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

TË FUNDIT

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...

Putin: Kundërofensiva ukrainase ka dështuar, por kanë ende potencial sulmues

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha të premten, më 9 qershor, se kundërofensiva e madhe që Ukraina ka përgatitur prej muajsh, ka “filluar” në...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×