Fund “epokës së artë”/ Marrëdhëniet Kinë-Britani, Sunak: Mjaft me naivitet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka deklaruar se e ashtuquajtura “epoka e artë” e marrëdhënieve mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Kinës ka perënduar dhe ka premtuar se do të “evoluojë” qasjen e Londrës kundrejt gjigantit aziatik.

Në fjalimin e parë të lidhur me politikën e Jashtme, Sunak ka theksuar se marrëdhëniet e ngushta ekonomike mes dy vendeve të regjistruara dekadën e kaluar kanë qenë “naive”.

Megjithatë, kreu i qeverisë ka paralajmëruar për rrezikun që vjen nga “retorika e Luftës së Ftohtë”, duke nënvizuar se influenca e Kinës në botë nuk mund të injorohet.

- Advertisement -

“Ne e pranojmë se Kina përbën një sfidë sistematike ndaj vlerave dhe interesave tona, një sfidë që po bëhet gjithnjë e më akute teksa autoritarizmi po rritet”, ka deklaruar Sunak.

Duke qëndruar tek autoritarizmi, ai e ka vënë theksin tek qasja e qeverisë kineze ndaj Hong Kongut dhe tek shkelja e të drejtave të komunitetit ujgur.

Duke reaguar, Kina ka akuzuar kryeministrin Britanik për “gënjeshtra dhe paragjykim ideologjik”. “Konstatimet e palës britanike janë të mbushura me paragjykime ideologjike dhe shpifje dashakeqe ndaj politikave të Kinës”, ka deklaruar Pekini, përmes një komunikate të shpërndarë nga ambasada kineze në Londër.

Sa i takon politikave ndaj Hong Kongut dhe ujgurëve, thuhet në komunikatë, ato janë çështje të brendshme të Kinës dhe Britania e Madhe nuk ka asnjë autoritet dhe të drejtë të bëjë komente të papërgjegjshme.

Gjithashtu, Pekini i ka bërë thirrje Londrës që të reflektojë mbi mentalitetin e saj “kolonial” dhe ka shtuar se, mosmarrëveshjet mund të zgjidhen vetëm përmes respektit reciprok.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dhunohet me sende të forta pronari i një portali në Tiranë

Një person është dhunuar me mjete të forta në Tiranë mbrëmjen e së martës. Policia tha se ngjarja ka ndodhur në rrugën "Bardhok Biba", ku...

Mbrojtja e medias, Parlamenti Evropian miraton Aktin për Lirinë e Shtypit

Ligjvënësit në Parlamentin Evropian bënë thirrje për rregulla më të forta për mbrojtjen e lirisë së shtypit dhe gazetarëve. I ashtuquajturi Akti për Lirinë e...

Deputeti i VV: Farsë ajo që ndodhi sot me Radoiçiç, Vuçiç po shfajësohet

Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci tha në një intervistë se ndalimi i Milan Radoiçiç nga autoritetet serbe këtë të martë ishte një farsë. Sipas tij, pikërisht...

TË FUNDIT

Dhunohet me sende të forta pronari i një portali në Tiranë

Një person është dhunuar me mjete të forta në Tiranë mbrëmjen e së martës. Policia tha se ngjarja ka ndodhur në rrugën "Bardhok Biba", ku...

Mbrojtja e medias, Parlamenti Evropian miraton Aktin për Lirinë e Shtypit

Ligjvënësit në Parlamentin Evropian bënë thirrje për rregulla më të forta për mbrojtjen e lirisë së shtypit dhe gazetarëve. I ashtuquajturi Akti për Lirinë e...

Deputeti i VV: Farsë ajo që ndodhi sot me Radoiçiç, Vuçiç po shfajësohet

Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci tha në një intervistë se ndalimi i Milan Radoiçiç nga autoritetet serbe këtë të martë ishte një farsë. Sipas tij, pikërisht...

Armët nga Bosnja? Gashi: Skenari i errët i Serbisë, po distancohet

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se pretendimet e prokurorisë serbe se armët e përdorura gjatë sulmit në Banjskë janë...

Osmani në CNN: Kosova është duke u sulmuar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të martën se Kosova është duke u sulmuar dhe se është viktimë e një akti të agresionit, pas...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×