‘Vasil Shanto ka qenë hamall’, Endri Shabani: Të ndryshojnë edhe emrat e shkollave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nisma “Thurje” ka protestuar sot tek sheshi “Avni Rustemi” për t’i ndryshuar emrin këtij sheshi, duke kërkuar që të quhet sheshi ‘Fan Noli’. Po ashtu Nisma Thurje kërkon heqjen nga Tirana të të gjithë busteve që nderojnë figura historike që njihen për vrasje apo atentate.

Endri Shabani, kryetar i nismës Thurje shpjegoi në Euronews Albania nismën që synon ndryshimin të emrave që kanë lidhje me komunizmin jo vetëm të shesheve, por edhe të shkollave.

Sipas tij, duke i pasur të gjitha shkollat me emra partizanësh jemi duke u ofruar fëmijëve modelin e gabuar.

- Advertisement -

“Pse të mos promovojmë rilindësit por partizanët? P.sh, Vasil Shanto ka qenë hamall, çfarë modeli po përpiqemi të promovojmë tek të rinjtë? Kur të pyesë fëmija çfarë do i themi, ky ka vrarë këtë, ky ka vrarë atë. Ne nuk jemi më në kohë lufte, na duhen njerëz që kontribuojnë për vendin e vet, që nuk u vjen trup për vendin”, tha Shabani.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

TË FUNDIT

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×