PD ‘harron’ festën e Çlirimit, asnjë s’bëri homazhe te varrezat “Dëshmorët e Kombit”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në 78-vjetorin e çlirimit të Shqipërisë, asnjë nga drejtuesit e Partisë Demokratike nuk ishte i pranishëm në varrezat “Dëshmorët e Kombit” për të bërë homazhe për dëshmorët e rënë në luftën për liri.

Por në këtë 28 nëntor, ndryshe nga tradita 30-vjeçare drejtuesit e Partisë Demokratike u mjaftuan vetëm me nga një mesazh në rrjetet sociale për 78-vjetorin e Çlirimit.

Berisha postoi një foto të vjetër të tij duke nderuar dëshmorët në memorialin “Nënë Shqipëri”.

- Advertisement -

Ndërsa ish-kryetari Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e uroi ditën e çlirimit bashkë me një nderim edhe për datën e lindjes së komandantit të UÇK-s, Adem Jashari.

Por nëse Berisha dhe Basha publikuan nga një foto në rrjetet sociale, ndërsa Alibeaj si kryetar i grupit parlamentar demokrat nuk përcolli asnjë mesazh për këtë datë të shënuar.

Data zyrtare që njihet dhe festohet si data e çlirimit është 29 nëntori, por për të djathtën shqiptare çlirimi nga pushtuesit nazi-fashist kremtohet më 28 nëntor, në të njëjtën datë me pavarësinë.

28 apo 29 nëntori, si datë e çlirimit ka qenë “mollë sherri” mes të djathtës dhe të majtës gjatë 30 vite pluralizëm dhe është festuar gjithmonë veçmas dhe homazhet në varrezat e dëshmorëve të kombit janë bërë në dy ditë.

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...

Rama për mosballafaqimin me opozitën: Palo nivel, nuk meritojnë të sqarohen me mua

Kryeministri Edi Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ka shkuar Kuvend për t’u ballafaquar me opozitën sepse deputetët e kanë ulur...

Ekskluzive | Rama: Pse nuk shkova në Kuvend dhe e vërteta ime për dosjen McGonigal

Kryeministri Edi Rama është përballur në “Now me Erla Mwhillin” me pikëpyetjet e ngritura rreth ccwshtjes McGonigal. Ai ka folur për skandalin me ish-zyrtarin e...

TË FUNDIT

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...

Rama për mosballafaqimin me opozitën: Palo nivel, nuk meritojnë të sqarohen me mua

Kryeministri Edi Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ka shkuar Kuvend për t’u ballafaquar me opozitën sepse deputetët e kanë ulur...

Ekskluzive | Rama: Pse nuk shkova në Kuvend dhe e vërteta ime për dosjen McGonigal

Kryeministri Edi Rama është përballur në “Now me Erla Mwhillin” me pikëpyetjet e ngritura rreth ccwshtjes McGonigal. Ai ka folur për skandalin me ish-zyrtarin e...

Bushati godet deputetët: Kuvendi, një neveri

Analisti Andi Bushati e cilësoi një “neveri” Kuvendin. Në “Now me Erla Mëhillin” ai u përplas me zv. kryetaren e Kuvendit, Ermonela Felajn për çështjen...

“Mos gënje për Ramën”, Felaj debat me Shehajn: Berisha në dijeni për paratë ruse

Zëvendëskryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj ka debatuar me deputetin e Partisë Demokratike, Agron Shehaj në emisionin "Now" në Euronews Albania, në lidhje me çështjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×