Kosha për mbeturina të diferencuara, qytetarët në Durrës mbështesin projektin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej rreth një jave, në rrugët kryesore të Durrësit dhe në zonën e plazhit janë vendosur 300 kazanë plastikë për diferencimin e mbetjeve urbane që në burim.

Mirëpo nga vëzhgimi në terren, rezulton se qytetarët durrsakë nuk i ndajnë mbetjet në kazanët respektivë.

“Përse në këto ditë të para asgjë nuk ka ndryshuar? Është ky një rezultat i mungesës së fushatave sensibilizuese, apo mungesë vullneti për t’i ndarë? Për këtë qytetarët ndahen në mendime.”

- Advertisement -

“Kulturë nuk ka me thënë të drejtën, por nuk janë dhe të informuar.”- thotë një qytetare.

“Nga grumbullimi i madh i hedhin edhe në tokë. Plus këta në shtëpitë private pastrojnë kopshtet dhe nuk i hedhin, koshi bosh ato i hedhin në tokë, i vënë dhe flakën.”- shprehet një tjetër.

“Unë kam qenë në Itali te fëmijët dhe atje i ndaja.”- nënvizon e moshuara.

“Se ne i kemi parë dhe ndarë andej, kur shkojmë tek fëmijët, siç na thonë ata. Edhe këtu e bëjmë po të jetë. Edhe unë në shtëpi vendos dy kosha. Në një vend vendos letrat e kartonat e në një tjetër këto tjerat.”- thotë një tjetër qytetare.

“Do e bëjmë dhe ne, do bëhemi të kulturuar me zor përderisa kanë sjellë koshat, se nëse ai nuk i hedh aty ku duhet, duhet të gjobitet, unë jam e para.”- shton një tjetër.

Ndarjen nuk e respekton as vetë bashkia, sepse mbetjet nga kazanët mblidhen të gjithë njësoj.

“Nëse bashkia nuk ka mjete t’i transportojë kështu koshat, atëherë kot që i vendos, vetëm për të na gënjyer ne.”-thotë i moshuari.

“Nëse unë i hedh shishet këtu e plehrat këtu, kurse bashkia i mbledh bashkë, ç’kuptim ka pastaj?”

“Po do t’i bëjmë edhe kamionët se sa marrin lekë për vete ata, të punësojnë njerëz e makinat e të vijnë t’i marrin, pse jo?”- thekson qytetarja.

Në një pikë, qytetarët e Durrësit bien dakord. Ky është një projekt i vonuar.

“30 vjet, shumë e vonuar.”- shprehet i moshuari.

“Shumë e vonuar. Se është katastrofë të mos e shohim këtë Shqipëri kaq të bukur sa është, si gjithë bota. Pse mos të bëhemi dhe ne si të gjithë, që t’i hedhim mbeturinat atje ku duhet?”- thotë një grua.

Momentalisht kazanët janë ndryshuar vetëm në pikat kryesore të qytetit, por jo në ato periferike.

Atje ky projekt pritet të nisë të implementohet në vitin 2023.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

TË FUNDIT

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×