Blinken dhe Scholz përshëndesin votimin e propozimit francez

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Votimi pro i propozimit francez në parlamentin maqedonas, i ka hapur rrugë nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian.

Reagime ka pasur nga liderët politikë të vendit dhe politika ndërkombëtare.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken përshëndeti vendimin, ndërsa pohoi se i njohin kompromiset e vështira që kanë sjellë deri në këtë pikë.

- Advertisement -

“Ky vendim vjen në një moment kritik për Maqedoninë e Veriut, Ballkanin Perëndimor dhe Evropën. Një Bashkimi Evropian që përfshin të gjithë Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, do të jetë më i fortë dhe më i begatë,” – thuhej në deklaratën e tij ku bëhej thirrje të punohet me vrull në hapat e ardhshëm.

Kancelari gjerman Olaf Scholz iu drejtua Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut duke siguruar dy vendet se i duan si pjesë të Bashkimit Europian.

Ai premtoi se do të jenë pranë gjatë gjithë rrugës ndërsa përgëzoi votën e parlamentit maqedonas.

Oliver Varhelyi dhe Ursula Von Der Leyen përgëzuan vendimin gjithashtu duke siguruar maqedonasit se gjuha e tyre do të mbetet e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

"Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy...

30.7% më shumë të ardhura për hotelet, 16% për restorantet

Hotelet rritën të ardhurat dhe fitimet e tyre në masë më të madhe sesa restorantet. Nga publikimi i të dhënave nga INSTAT rezulton se...

Shërbimi dentar privat në Shqipëri, i lirë për të huajt i shtrenjtë për shqiptarët

Shërbimi stomatologjik privat në Shqipëri është i lirë për të huajt, por i shtrenjtë për shqiptarët. Në një intervistë për Euronews Albania, pedagogia e...

TË FUNDIT

Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

"Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy...

30.7% më shumë të ardhura për hotelet, 16% për restorantet

Hotelet rritën të ardhurat dhe fitimet e tyre në masë më të madhe sesa restorantet. Nga publikimi i të dhënave nga INSTAT rezulton se...

Shërbimi dentar privat në Shqipëri, i lirë për të huajt i shtrenjtë për shqiptarët

Shërbimi stomatologjik privat në Shqipëri është i lirë për të huajt, por i shtrenjtë për shqiptarët. Në një intervistë për Euronews Albania, pedagogia e...

Dita Botërore e Alzheimer/ Shkencëtarët: Sot sëmundja nuk është më e pamposhtur

Mbi 55 milionë njerëz vuajnë nga sëmundja e pashërueshme e trurit, Alzajmeri. Por shkencëtarët shprehen se po jetojmë në kohëra kur po bëhet një...

Historia 3000 vjeçare e Durrësit, turistët të mahnitur nga monumentet arkeologjike

Monumentet arkeologjike janë ndër asetet më të rëndësishme, që e kanë bërë Durrësin kryeqendrën e turizimit në Shqipëri. Krahas plazhit, thuajse të gjithë vizitorët e...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×