Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë.

Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj presidentit rus, Antony Blinken deklaroi se pushtimi rus në Ukrainë ishte një dështim real, një agresion që bashkoi Perëndimin dhe dobësoi Rusinë.

“Sot, ajo që dua të vë në dukje është se lufta e Putin ndaj Ukrainës ka qenë një dështim strategjik, që ka reduktuar fuqinë e Rusisë, interesat dhe influencën e saj për vitet që do të vijnë”, tha Blinken.

- Advertisement -

Në fakt, menjëherë pas pushtimit Finlanda vendosi të bashkohej me NATO-n dhe kjo sipas Blinken, ka bërë që SHBA të kthejnë vëmendjen nga “kërcënimi” kinez, një vend që kërkon të ndërmjetësojë paqen në Ukrainë para se të jetë vonë.

“Rreziku që lufta të përshkallëzohet mbetet i madh. Aktualisht, përshkallëzimi është në zhvillim e sipër”, u shpreh Li Hui, përfaqësues i qeverisë kineze për Euroazinë.

Me t’u kthyer në Pekin, i dërguari i Kinës për Ukrainën i bëri thirrje qeverisë të mos dërgojë më armë në fushën e betejës, në mënyrë që të mbahen bisedimet për paqen. Megjithatë, ai nuk foli për progres në misionin e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×