English

Borrell: Lufta kovencionale me intensitet të lartë në Evropë nuk është më fantazi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Mundësia e një lufte konvencionale me intensitet të lartë në Evropë nuk është më fantazi”, kështu është shprehur në fjalimin e tij në forumin “Nueva Economia”, përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke shtuar se “duhet bërë gjithçka për ta shmangur atë”.

- Advertisement -

“Për ta frenuar armikun duhet të kemi mjetet për ta bërë këtë”, nënvizoi Borrell teksa iu referuar Rusisë si kërcënimi më i madh për kontinentin, që pas nisjes së konfliktit në Ukrainë.

“Rusia kërcënon Evropën, si përmes luftës së saj të vazhdueshme në Ukrainë ashtu edhe sulmeve hibride ndaj vendeve anëtare të BE-së. Lufta sigurisht që po afrohet rreth nesh. Një luftë me intensitet të lartë, konvencionale në Evropë nuk është më një fantazi”, tha Borrell.

Është hera e parë që ish-ministri i Jashtëm spanjoll ka paraqitur kërcënimin rus në mënyrë kaq të qartë, pas paralajmërimeve të fundit nga shefat ushtarakë dhe udhëheqësit në Evropën veriore për rrezikun e më shumë sulmeve ruse përtej Ukrainës.

Konflikti në kufirin e BE-së ka ekspozuar industrinë e mbrojtjes dhe aftësitë ushtarake të pakufizuara të bllokut. Ajo ka trembur gjithashtu kryeqytetet që janë të shqetësuar se SHBA mund të tërhiqet nga roli i saj afatgjatë si garancia përfundimtare e sigurisë së kontinentit nëse Donald Trump kthehet në Shtëpinë e Bardhë pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA në nëntor.

“Ne kemi nevojë për një mjet të ri financimi ndërqeveritar… e krahasueshme me atë që krijuam gjatë krizës financiare [eurozonës]. Ombrella e SHBA-së, në të cilën jemi mbështetur që nga Lufta e Ftohtë, mund të mos jetë e hapur gjatë gjithë kohës. Ndoshta, në varësi të asaj se kush po e sundon Uashingtonin, ne nuk mund të mbështetemi te Amerika për të na mbrojtur. Brenda një aleance, prioritetet për anëtarët individualë mund të ndryshojnë”, shtoi ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×