English

Bota shpërdoron 19 për qind të ushqimit, 783 mln njerëz përballen me urinë kronike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipas një raporti të ri të Kombeve të Bashkuara, në vitin 2022, rreth 19 për qind e ushqimit të prodhuar globalisht, ose rreth 1.05 miliardë tonë metrikë, u shpërdoruan në botë, ndërsa në të njëjtën kohë 783 milionë njerëz në mbarë botën po përballen me urinë kronike.

- Advertisement -

Raporti i Indeksit të Mbetjeve Ushqimore të Programit të Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP), i publikuar sot, gjurmon përparimin e vendeve për të përgjysmuar mbetjet ushqimore deri në vitin 2030, raportoi AP.

OKB-ja njoftoi se numri i vendeve që raportojnë në indeks është pothuajse dyfishuar që nga raporti i parë në 2021.

Raporti i vitit 2021 vlerësoi se 17 për qind e ushqimit të prodhuar globalisht në 2019, ose 931 milionë tonë, u shpërdoruan, por autorët paralajmëruan kundër krahasimeve të drejtpërdrejta për shkak të mungesës së të dhënave të mjaftueshme nga shumë vende.

Raporti është bashkautor i UNEP-it dhe shoqatës bamirëse ndërkombëtare Waste and Resources Action Program (WRAP). Studiuesit analizuan të dhënat për familjet, objektet e hotelierisë dhe shitësit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×