Bota

Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse të më vij keq që vdesin

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm të Ukrainas, Anton Gerashchenko, ka shpërndarë në Tëitter një video nga një debat televiziv në Rusi, ku një anëtar...

Rritet bilanci tragjik në Siri dhe Turqi, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 11,104, sipas autoriteteve. Ne Turqi, numri i të...

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

Ekipi shqiptar shpëton një tjetër person, Çmeta: E nxorëm përmes tuneleve

Oltion Çmeta, pjesëtar i ekipit shqiptar të kërkim shpëtimit në Turqi, zbuloi përmes një lidhjeje të drejtpërdrejtë situatën në Malatya, një prej zonave më...

VIDEO/ Momenti kur emergjencat shqiptare mundohen të nxjerrin personat nën rrënoja

Euronews Albania ka mundur të sigurojë një video nga puna e ekipit shqiptar të kërkim shpëtimi,t që po punon për nxjerrjen e personave nga...

TË TJERA

E trishtë! Një person në Siri humb 12 anëtarët e familjes nga tërmeti (VIDEO)

E gjithë bota është tronditur nga pasojat që ka lënë tërmeti tragjik në Turqi e Siri dy ditë më parë. Numri i viktimave ka kaluar...

Rritet në mënyrë dramatike numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri vazhdon të rritet në mënyrë dramatike. Aktualisht numri i tyre kalon 8,700 dhe shifrat vazhdojnë të...

Tre vjeçari në Turqi nxirret nga rrënojat

Një djalë tre vjeçar ishte mes njerëzve të nxjerrë nga rrënojat e ndërtesave të shembura në Turqi mbrëmë. Arif Kaan u bllokua nën pllaka betoni...

Parashikimi i frikshëm i OBSH: Numri i viktimave mund të arrijë në 20 mijë

Vijojnë kërkimet për të mbijetuar në jug të Turqisë dhe në veri të Sirisë pas tërmeteve shkatërruese të ditës së hënë. Bilanci i deritanishëm...

OKB ndan 25 milionë dollarë ndihmë humanitare për Turqinë dhe Sirinë

Kombet e Bashkuara (OKB) kanë njoftuar 25 milionë dollarë ndihmë humanitare për Turqinë dhe Sirinë pas tërmeteve vdekjeprurëse që kanë marrë më shumë se...

Ambasadori i Estonisë largohet nga Rusia

Ambasadori i Estonisë, Margus Laidre, u largua nga Moska me kërkesë të ministrisë së Punëve të Jashtme ruse. Në janar, Moska i kërkoi ambasadorit estonez...

Zjarr në fabrikën amerikane të dronëve në Letoni

Një zjarr shpërtheu të martën në një fabrikë amerikane të dronëve në Letoni, e cila ka ndërtuar dronë për ushtrinë e Ukrainës dhe aleatët...

Qeni bën sjellje të çuditshme pak para se të ndodhë tërmeti, video bëhet virale

Një video e një qeni po qarkullon në rrjete sociale. Kafsha bën sjellje të çuditshme pak para se të ndodhë tërmeti tragjik në Turqi. E...

Putin humbet njeriun e besuar, komandanti rus vritet në Ukrainë

Sipas raportimeve, Vladimir Putin ka humbur një tjetër gjeneral në luftën në Ukrainë. Gjeneral-majori Dmitry Ulyanov, 44 vjeç ishte rikthyer në shërbimin aktiv pasi doli në...

UNICEF: Mijëra fëmijë mund të jenë vrarë nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Agjencia për fëmijë e Kombeve të Bashkuara (UNICEF) tha se tërmetet dhe goditjet pasuese, që shkatërruan mijëra ndërtesa në Turqi dhe Siri, mund të...

Pakistani bllokon faqen e Wikipedia-s

Autoritetet pakistaneze kanë bllokuar qasjen në enciklopedinë online, Wikipedia, me arsyetimin se nuk e ka hequr përmbajtjen që e konsideron blasfemike. Pamjet që përshkruajnë Profetin...

Parashikoi goditjen e fortë në Turqi, shkencëtari paralajmëron tërmetin e radhës

Studiuesi Frank Hoogerbeets, personi i cili arriti të parashikonte me një saktësi të frikshme tërmetin që goditi juglindjen e Turqisë dhe veriun e Sirisë,...

Tre vjeçari në Turqi nxirret nga rrënojat

Një djalë tre vjeçar ishte mes njerëzve të nxjerrë nga rrënojat e ndërtesave të shembura në Turqi mbrëmë. Arif Kaan u bllokua nën pllaka betoni...

Nisin plaçkitjet në Turqi, të mbijetuarit nga tërmeti bastisin dyqanet për ushqime

Teksa kërkimet për të mbijetuar nga tërmeti i rënë në kufirin turko-sirian vazhdojnë, disa njerëz kanë nisur të marrin fatin në duart e tyre. Në...

Flamujt e NATO-s gjysmështizë për tërmetin në Turqi

Flamujt në selinë e NATO-s në Bruksel janë ulur në gjysmështizë pas tërmetit tragjik në Turqi. “Të gjithë flamujt në selinë e NATO-s janë sot...

“Kemi tavanin mbi kokë”, motrat kërkojnë ndihmë nga brenda rrënojave (video)

Një video e cila përmban pamje të filmuara nga dy persona të cilët kanë ngecur nën rrënoja po qarkullon në rrjetet sociale. Në njërin nga...

Gra që gatuajnë në rrugë, pamje të trishta nga Turqia

Kjo është situata në Turqi, në këto momente. Gazetarja Ortensa Budlla, ka arritur të kontaktojë me disa banorë në vendet e prekura. Në pamje shihen...

VIDEO/ Pamje apokaliptike, ndërtesat shemben njëra pas tjetrës në Turqi

Pamje të frikshme nga momenti i tërmetit shkatërrimtar që goditi Turqinë mëngjesin e së hënës tregojnë përmasat e goditjes që duket se si shemb...

Solidaritet pas tragjedisë! 45 shtete të botës bashkohen për Turqinë

Solidaritet dhe ndihma për Turqinë dhe Sirinë pas goditjes nga një tërmet katastrofik që u mori jetën mijëra personave dhe rrënoi me mijëra banesa. Krahas...

Hotelet në Antalia do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti, thotë Erdogan

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se disa hotele në Antalia, do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti. "Duke filluar nga vendet afër zonës së...

“Mirëmëngjes, biri im”- Momenti kur vogëlushi gjendet duke fjetur nën rrënoja

Personeli i shpëtimit në Turqi ka nxjerrë nga rrënojat një fëmijë i cili po flinte. I vogli u zgjua kur një nga ekipi e mori...

“Babi është këtu”- pamjet emosionuese kur nxirret vajza e vogël nga rrënojat

Pamje emocionues janë shfaqur në mendiat ndërkombëtare nga aksioni i kërkim shpëtimit në Siri. Një video e publikuar nga Skynews tregon momentin kur shpëtohet një...

Tërmeti gjunjëzoi Turqinë, Erdogan tregon masat e emergjencës: Të shpëtojmë njerëzit

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan në një deklaratë për mediat bëri me dije se kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në 10 provinca të Turqisë për...

Tërmeti tragjik në Turqi, flet presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka dalë në një deklaratë për mediat ku ka folur për situatën kritike që ka përfshirë vendin dhe ndihmat...

TË FUNDIT

VIDEO/ Banorët e Laçit hapin dyert e banesave për turqit: I presim në shtëpitë tona

Kamera e Euronews ishte këtë të mërkurë në qytetin e Laçit, ku mori disa përjetime të qytetarëve në lidhje me tërmetin shkatërrimtar që goditi...

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron shumën e majme për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...

Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse të më vij keq që vdesin

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm të Ukrainas, Anton Gerashchenko, ka shpërndarë në Tëitter një video nga një debat televiziv në Rusi, ku një anëtar...

Kalon në Këshillin e Ministrave projekt-ligji i qeverisjes elektronike, detajet

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e kësaj të mërkure pr.ligjin e qeverisjes elektronike. Lajmin e ka bërë me dije zv/kryeministrja njëherësh ministre e Infrastrukturës...

Rritet bilanci tragjik në Siri dhe Turqi, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 11,104, sipas autoriteteve. Ne Turqi, numri i të...

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...

MË TË SHIKUARAT

VIDEO/ Banorët e Laçit hapin dyert e banesave për turqit: I presim në shtëpitë tona

Kamera e Euronews ishte këtë të mërkurë në qytetin e Laçit, ku mori disa përjetime të qytetarëve në lidhje me tërmetin shkatërrimtar që goditi...

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron shumën e majme për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...

Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse të më vij keq që vdesin

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm të Ukrainas, Anton Gerashchenko, ka shpërndarë në Tëitter një video nga një debat televiziv në Rusi, ku një anëtar...

Kalon në Këshillin e Ministrave projekt-ligji i qeverisjes elektronike, detajet

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e kësaj të mërkure pr.ligjin e qeverisjes elektronike. Lajmin e ka bërë me dije zv/kryeministrja njëherësh ministre e Infrastrukturës...

Rritet bilanci tragjik në Siri dhe Turqi, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 11,104, sipas autoriteteve. Ne Turqi, numri i të...

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...

Kërkesa e PS për përjashtimin e deputetëve të PD, Salianji bën deklaratën e fortë

Deputeti i PD-së Ervin Salianji është shprehur se kërkesa për përjashtimin e deputetëve të opozitës është bërë nga 7 deputetë që nuk flasin kurrë. Në...

“Po kontrollojnë like-t”/ PS për akuzat për “Aktivistin”: Do t’i ndjekim ligjërisht

Sekretari për Digjitalizimin në Partisë Socialiste, Etjen Xhafa, iu përgjigj këtë të mërkurë akuzave të opozitës se PS po përdor një aplikacion të quajtur...

A po e heton SPAK Edi Ramën? Poli Hoxha tregon pistat e hetimit

Gazetari Poli Hoxha tha se SPAK ka çeduar në punën që po bën. Në një intervistë për Euronews Albania, Hoxha referuar çështjes McGonigal tha se...

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

EMISIONI ILVA NOW

Gra që gatuajnë në rrugë, pamje të trishta nga Turqia

Kjo është situata në Turqi, në këto momente. Gazetarja Ortensa Budlla, ka arritur të kontaktojë me disa banorë në vendet e prekura. Në pamje shihen...

Solidaritet pas tragjedisë! 45 shtete të botës bashkohen për Turqinë

Solidaritet dhe ndihma për Turqinë dhe Sirinë pas goditjes nga një tërmet katastrofik që u mori jetën mijëra personave dhe rrënoi me mijëra banesa. Krahas...

Hotelet në Antalia do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti, thotë Erdogan

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se disa hotele në Antalia, do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti. "Duke filluar nga vendet afër zonës së...

Bota në ndihmë të Turqisë, Perëndimi dhe Lindja bashkohen në operacionet e shpëtimit

Mbi 45 vende i janë përgjigjur thirrjes për ndihmë të Turqisë pas tërmetit fatal të së hënës. Disa dhjetëra shtete dhe organizata kanë ofruar...

Babai nuk i lëshon dorën 15-vjeçares që ka humbur jetën nën rrënoja

Një 15-vjeçare ka humbur jetën nën rrënojat që la pas tërmeti tragjik i të hënës në Turqi. Babai i vajzës e ka kapur nga dora...

UNICEF: Mijëra fëmijë mund të jenë vrarë nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Agjencia për fëmijë e Kombeve të Bashkuara (UNICEF) tha se tërmetet dhe goditjet pasuese, që shkatërruan mijëra ndërtesa në Turqi dhe Siri, mund të...

Pakistani bllokon faqen e Wikipedia-s

Autoritetet pakistaneze kanë bllokuar qasjen në enciklopedinë online, Wikipedia, me arsyetimin se nuk e ka hequr përmbajtjen që e konsideron blasfemike. Pamjet që përshkruajnë Profetin...

MË SHUMË NGA BOTA

Zukali jep detaje nga 2 pallatet e shembura me persona me origjinë shqiptare

Bora Zukali, kryetari i Shoqatës “Vatra e shqiptarëve” në Stamboll tha në një intervistë për Euronews Albania, se 2 pallate me shqiptarë në Adana...

Xhihadistët sirianë ikin nga burgu pas tërmetit

Të paktën 20 të burgosur në një burg sirian që besohet se janë xhihadistë  janë arratisur pasi tërmeti dëmtoi objektin. Burgu në qytetin Rajo pranë...

Skandali gjerman, presidenti i klubit dhe djali i mitur hetohen si përdorues kokaine

Një skandal ka shpërthyer në Gjermani, ku në qendër të tij janë drejtuesit më të lartë të ekipit të futbollit të Eintracht Frankfurt, kundërshtari...

Tragjike, shkon mbi 5 mijë numri i të vdekurve në Turqi e Siri

Numri i të vdekurve në Siri dhe Turqi ka kaluar 5000. Nënkryetari turk Fuat Oktay tha se 3,419 njerëz kanë vdekur në vend, ndërkohë në...