Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në guaskën e saj për të ndihmuar studiuesit të mbrojnë më mirë speciet e kërcënuara.

Rreziqet kryesore për breshkat e detit në Tunizi janë të lidhura me peshkimin, pasi ato ngatërrohen në rrjeta.

Llojet migratore, të cilat mund të jetojnë deri në 45 vjeç, janë renditur si “të cenueshme” në Listën e Kuqe të specieve të kërcënuara të Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN).

- Advertisement -

Lirimi i breshkave u ndoq nga një turmë prej rreth 50 personash, shumë prej tyre fëmijë.

Rreth 35 breshka kanë marrë kujdes në një qendër në Tunizi gjatë vitit të kaluar si pjesë e projektit “Life Med Turtle” në të gjithë Mesdheun.

Aktivistët e mjedisit ndihmuan në bartjen e breshkave të rënda poshtë plazhit, përpara se kafshët të zvarriteshin në distancën e fundit drejt detit.

Të gjithë ata ishin etiketuar, por njëri prej tyre kishte gjithashtu një fener gjurmues të madhësisë së telefonit të ngjitur në guaskën e tij të fortë, i cili do të gjurmojë përparimin e tij ndërsa lëviz përtej detit.

Ashtu si breshkat e breshkave, dy lloje të tjera breshkash gjenden në Mesdhe, breshka e gjelbër dhe breshka lëkure.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

TË FUNDIT

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

Ministri Balla feston 28-29 Nëntorin në Londër: Historia jonë na bën krenar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×