BSH rrit interesin e lekut, synohet të frenohet rritja e inflacionit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Banka e Shqipërisë vendosi të rrisë me 0.25% normën bazë të interesit të lekut.

Vendimi i Këshillit Mbikëqyrës vjen në vazhdën e presioneve të larta inflacioniste, të cilat pritet të kulmojnë në fund të sezonit veror.

Projeksionet janë për një rritje të çmimeve të mallrave të shportës mes niveleve 7 dhe 8%.

- Advertisement -

“Niveli i lartë i inflacionit është rrezik primar për rritjen e qëndrueshme të vendit, morëm vendim të rritim me 0.25% normën bazë të interesit të lekut”, tha Gent Sejko, guvernator i Bankës së Shqipërisë.

Norma bazë e interesit të lekut bëhet 1.25%. Kjo do të bëjë më të shtrenjta kreditë dhe pritet të rritë edhe interesin e depozitave bankare. Politika monetare do të vazhdojë të jetë në kahun shtrëngues deri në stabilizimin e çmimeve.

Parashikimet e Bankës Qendrore për ekonominë janë për një ngadalësim gjatë pjesës të mbetur të vitit, ndërsa sfidat për të ardhmen mbeten serioze.

“Ecuria e ekonomisë mbetet përballë sfidave serioze, ka ngadalësim në Eurozonë, frenim të fuqisë blerëse dhe presione inflacioniste. Presim një ngadalësim të ritmit të rritjes së ekonomisë në pjesën e mbetur të vitit”, theksoi Sejko.

Nismën e amnistisë fiskale Banka e Shqipërisë e sheh pozitive në injektimin e parave në ekonomi, por me rrezik për pastrimin e parave të krimit dhe korrupsionit.

“Përfitimet janë injektimi i likuiditeteve në ekonomi, dhe në kontekstin e formalizimit të ekonomisë ka efekt pozitiv, por ka kosto me shmangien e parave të krimit dhe korrupsionit dhe duhen mekanizim a që mos lejohet të pastrohen paratë”, u shpreh guvernatori i BSH.

Në vazhdën e marrjes së masave për të frenuar krizën e çmimeve, bordi i Bankës Qendrore rriti me 0.35% normën e kredisë njëditore që Banka Qendrore u jep bankave të nivelit të dytë dhe me 0.15% interesin e depozitës njëditorë që lihet pranë saj.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

TË FUNDIT

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×