English

Bullgaria ka shfuqizuar 12 pasaporta të arta në 3 muajt e fundit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

12 pasaporta të arta janë hequr nga autoritetet në Bullgari në tre muajt e fundit, sipas një raporti të siguruar nga Agjencia Bullgare e Lajmeve.

- Advertisement -

Skema e Pasaportës së Artë, e njohur edhe si Programi i Shtetësisë me Investim, u lejeon shtetasve të huaj të pasur të marrin nënshtetësinë në këtë vend ballkanik nëse bënin një shumë të caktuar parash të investuara në Bullgari dhe plotësonin kushte specifike.

Megjithatë, pavarësisht se programi është shumë i popullarizuar në shumë vende evropiane, Komisioni Evropian vazhdimisht u ka bërë thirrje të gjitha vendeve që drejtojnë skema të tilla që t’i ndërpresin ato sa më shpejt të jetë e mundur.

Ministri tha se vendi ka lëshuar gjithsej 120 pasaporta të arta, ndërsa theksoi se Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare po monitoron secilin prej këtyre rasteve.

“Vlerësohen përpjekjet e qeverisë bullgare për të bërë reforma shumë të rëndësishme dhe të pritura në fushën e drejtësisë. Grupi i Monitorimit të Demokracisë në Parlamentin Evropian është i vetëdijshëm për vështirësitë, por mendoj se vlerëson vullnetin politik dhe ritmin me të cilin po punojmë”, theksoi Zarkov në këtë drejtim.

Ministri shtoi se vendimin përfundimtar duhet ta marrë Kuvendi i Bullgarisë, ndaj çështja mbetet e hapur.

Autoritetet në Bullgari shfuqizuan skemën e tyre të Vizës së Artë pas kritikave nga Parlamenti Evropian.

Përveç kësaj, në mars u raportua se Bullgaria rrezikonte udhëtimin e ardhshëm pa viza në Shtetet e Bashkuara për shkak të skemës së Shtetësisë me Investim.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?