English

Çfarë janë dronët kamikazë? Ukraina akuza Iranit se i ka çuar në Rusi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gati 40 dronë u rrëzuan në të gjithë vendin mbrëmë dhe mëngjesin e sotëm, thanë forcat e armatosura të Ukrainës.

- Advertisement -

Në jug rreth porteve të Odesa dhe Mykolaiv, 26 dronë kamikazë u kapën, ndërsa në Ukrainën veriore dhe qendrore, që përfshin Kievin, 11 u nxorën me sukses. Në të njëjtën kohë, tre raketa lundrimi në Ukrainën lindore u kapën gjithashtu.

Por çfarë janë dronët kamikazë?

Dronët kamikazë janë armë të vogla ajrore të cilat asgjësohen pasi godasin objektivin.

Ndryshe nga dronët e tjerë, të cilët supozohet të kthehen në shtëpi pas hedhjes së raketave, dronët kamikazë janë njëpërdorimësh.

Emri rrjedh nga pilotët japonezë që dolën vullnetarë për të rrëzuar aeroplanët e tyre në misione vetëvrasëse në Luftën e Dytë Botërore.

Presidenti Zelensky ka akuzuar më parë Rusinë për përdorimin e dronëve të prodhuar nga Irani. Irani mohon furnizimin e tyre, ndërsa Rusia nuk ka komentuar

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?