Çfarë ka në shishe? Irlanda, vendos në ektiketa rreziqet nga konsumimi i alkoolit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të gjitha rreziqet shëndetësore që shkaktohen nga konsumimi i alkoolit, do të jenë të pasqyruara në etiketën e çdo shisheje alkool.

Ky është vendimi që ka marr Irlanda për të informuar qytetarët e saj që në krye të herës, kur ato të bien në kontakt me alkoolin, ende pa e provuar atë.

Sipas rregulloreve, etiketat e produkteve të alkoolit duke filluar nga viti 2026  do të përfshijnë informacione të rëndësishme, si dhe paralajmërime në lidhje me rreziqet që lidhen me konsumimin e alkoolit gjatë shtatzënisë, sëmundjet e mëlçisë dhe kancereve të shkaktuara nga alkooli.

- Advertisement -

Vendimi për të futur etiketimin e detyrueshëm shëndetësor në produktet e alkoolit erdhi si përgjigje ndaj statistikave alarmante rreth dëmeve të lidhura me alkoolin në Irlandë, në kombinim me ndërgjegjësimin e ulët të popullsisë .

Duke u ofruar konsumatorëve informacion thelbësor në lidhje me rreziqet shëndetësore, përmbajtjen e alkoolit dhe përmbajtjen e kalorive, Irlanda synon të fuqizojë individët që të bëjnë zgjedhje më të shëndetshme dhe të reduktojnë dëmet e shkaktuara nga konsumimi i alkoolit

Me rregulloret e reja në fuqi, Irlanda do të jetë vendi i parë në Europë me etiketim të plotë shëndetësor në të gjitha produktet e alkoolit dhe vendi i dytë në botë pas Koresë së Jugut që do të prezantojë paralajmërimet për kancerin në produktet e alkoolit.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

TË FUNDIT

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

PISA 2022: 28% e nxënësve nuk dëgjojnë mësuesin

Orët e mësimit në shkollat  shqiptare zhvillohen përmes zhurmës. Në analizën që ekspertët e raportit ndërkombëtar “PISA 2022” bënë për vendin tonë, vihet në...

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×