Cilat janë përfitimet e investitorëve strategjikë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse premton që do të investosh 5 milionë euro dhe do të punësosh mbi 80 persona në fushën e turizmit, ti mund të quhesh investitor strategjik.

Përveç turizmit, sektorët ku mund të marrësh statusin e investitorit strategjik për të investuar janë energjia e sektori minerar, infrastruktura, bujqësia dhe zonat teknologjike e zhvillimit ekonomik.

Cilat janë përfitimet e investitorëve strategjikë?

- Advertisement -

Interesi më i madh i biznesmenëve është turizmi, me fokus të veçantë bregdeti.

Cilat janë përfitimet e investitorëve strategjikë? Cilat janë përfitimet e investitorëve strategjikë?

Nëse marrin statusin, shteti i garanton biznesmenëve dhënien e tokës, rrugët, kanalizimet, furnizimin me ujë dhe energji elektrike.

Në raste të veçanta, shteti merr përsipër të shpronësojë prona private për të mundësuar realizimin e projektit.

Këtyre investitorëve pas ndërtimit të komplekseve turistike u lejohet të përdorin brigjet e detit dhe plazhin deri në 30 vite.

Shumica e investitorëve strategjikë e kanë përdorur këtë ligj për ndërtuar vila, të cilat nuk i sjellin asnjë zhvillim turizmit. Ato shiten dhe të gjitha fitimet shkojnë tek kompanitë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Iu largua gruaja, shtetasi në Kosovë i vendos flakën pronës së familjarëve të saj

Një person është arrestuar nën dyshimin se ia vuri flakën qëllimisht një lokali në qytetin verior të Kosovës, Zubin Potok. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja...

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

TË FUNDIT

Iu largua gruaja, shtetasi në Kosovë i vendos flakën pronës së familjarëve të saj

Një person është arrestuar nën dyshimin se ia vuri flakën qëllimisht një lokali në qytetin verior të Kosovës, Zubin Potok. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja...

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×