Cilat pajisje shtëpiake janë më ‘të etura’ për energji elektrike?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pajisjet më ‘të etura’ për energji elektrike që po jua rëndojnë faturën e dritave

Nga televizorët dhe tharëset tek ruterat dhe kompjuterët, kostoja e vërtetë e funksionimit të pajisjeve tuaja të shtëpisë është si më poshtë.

Zierja e ujit të makaronave, përdorimi i furrës madje edhe i mikrovalës kushtojnë më tepër se pajisje të tjera për privilegjin e gatimit të një vakti. Frigoriferi sigurisht nuk mbetet prapa, edhe pse ndihmon që të mos jetë tejet i mbushur.

- Advertisement -

Ka gjëra që mund të bëni në kuzhinë për t’i mbajtur ato kosto sa më të ulëta që të jetë e mundur.

Hulumtimet e fundit nga firma e energjisë Utilita zbuluan se vetëm vendosja e kapakut të duhur në një tigan mund t’ju kursejë publikut britanikë rreth 51 £ në vit. Pra mos harroni, gatuani me kapak sa herë të mundeni!

Disa këshilla të tjera përfshijnë shkrirjen e ushqimit paraprakisht duke mos harxhuar shumë energji nga furra ose edhe përdorimi i pajisjeve të reja si ‘furra me ajër’ e njohur edhe si airfryer, e cila mund të jetë një mënyrë e mirë për të gatuar ushqime të vogla.

Pra, cilat pajisje janë shkelësit kryesorë kur bëhet fjalë për rritjen e faturave të energjisë?

 1. Ngrohja dhe ftohja: 45-50%

Konsumatori më i madh i energjisë elektrike në një familje mesatare është pajisja juaj e ngrohjes dhe ftohjes. Kondicionerët dhe ngrohësit qendrorë përdorin shumë energji për të mbajtur shtëpinë tuaj në temperaturën e duhur. Edhe pse varet se cilin prej tyre përdorni më shumë (ngrohje ose ftohje), ngrohja në përgjithësi përdor më shumë energji elektrike gjatë gjithë vitit, duke përbërë 25+% të përdorimit vjetor të energjisë elektrike.

 1. Ngrohës uji: 12%

Nëse keni një ngrohës uji elektrik, atëherë ai ka të ngjarë të jetë konsumatori i dytë më i madh i energjisë në shtëpinë tuaj. Ju përdorni ngrohësin tuaj të ujit për gjëra të tilla si dushi, larja e enëve, përdorimi i lavamanit dhe lavanderia.

 1. Ndriçimi: 9-12%

Llambat janë bërë shumë më efikase në energji gjatë viteve. Sot, teknologjia më e mirë e ndriçimit në treg, LED-të, përdorin dukshëm më pak energji se paraardhësit e tyre (CFL dhe llamba inkandeshente) dhe gjithashtu zgjasin shumë më gjatë, gjë që redukton mbetjet.

Megjithatë, ndriçimi përbën një pjesë të konsiderueshme të përdorimit të energjisë elektrike çdo muaj për shkak të sasisë së përdorimit të tyre. Ndaj fikini dritat kur nuk ju nevojiten ose përdorni lampat e dhomës!

 1. Frigoriferi: 8%

Edhe pse frigoriferi juaj në fakt nuk kërkon aq shumë energji për të punuar çdo orë, ai konsumon mjaft energji elektrike thjesht sepse është gjithmonë i ndezur.

 1. Lavatrice dhe tharëse: 5%

Përdorimi mujor i energjisë i lavatriçeve dhe tharëseve tuaja varet nga sa shpesh lani, natyrisht. Por, kur punoni me lavatriçe dhe tharëse, ato priren të thithin shumë energji elektrike, veçanërisht nëse e përdorni lavatriçen me ujë të nxehtë. Mesatarisht, larja e rrobave përbën rreth 5% të përdorimit vjetor të energjisë elektrike.

 1. Furra elektrike: 3%

Gatimi kërkon energji intensive, veçanërisht nëse keni një furrë elektrike dhe një pllakë gatimi. Furrat elektrike në përgjithësi janë përgjegjëse për rreth 3% të përdorimit mujor të energjisë elektrike.

 1. Lavastovilje: 2%

Lavastovilja juaj kërkon një sasi relativisht të ulët të energjisë elektrike. Në përgjithësi, ajo përbën rreth 2% të totalit të përdorimit tuaj mujor.

 1. TV dhe kuti kabllore: 2%

Kutitë e televizorit dhe kabllove janë jashtëzakonisht efikase në energji sot. Problemi është se ato shpesh funksionojnë edhe kur nuk i përdorni. Ato orë gatishmërie mund të rrisin pak konsumin e energjisë elektrike dhe si rezultat, televizori dhe kutia e kabllove konsumojnë rreth 2% të totalit mujor të energjisë elektrike.

Cilat pajisje përdorin më shumë energji në modalitetin e gatishmërisë dhe kur janë të fikur?

Ka disa pajisje atje që janë fajtorët e zakonshëm të konsumimit të energjisë elektrike edhe kur nuk i përdorni. Këto pajisje quhen ‘pajisje vampire’ sepse ato thithin energjinë tuaj elektrike dhe mund të rezultojnë në fatura të panevojshme të larta të energjisë elektrike. Këtu janë disa nga më të zakonshmet:

 1. Televizioni
 2. Printeri
 3. Furra me ngrohje qendrore
 4. Mikrovalët
 5. Kompjuteri

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Bjellorisa kërcënon perëndimin”- Lukashenko: Do të rikthejmë armët bërthamore

PBjellorusia po kërkon vendosjen e armëve bërthamore në territorin e saj për t'u përgatitur për një konflikt me vendet perëndimore. Kështu deklaroi Aleksandër Lukashenko gjatë...

Papa Françesku vazhdon në spital, kurohet për bronkitin

Papa Françesku, i cili u shtrua dje në një spital në Romë po merr antibiotikë për bronkitin infektiv. Ilaçi ka sjellë një “përmirësim të qartë”...

“Nuk do të falim kurrë”, Zelensky përkujton 1-vjetorin e çlirimit të Buça

Ukraina do të "dënojë çdo autor" për mizoritë e kryera në Buça, tha të premten Presidenti Volodymyr Zelensky. “Buça në 33 ditë pushtim pa më...

TË FUNDIT

“Bjellorisa kërcënon perëndimin”- Lukashenko: Do të rikthejmë armët bërthamore

PBjellorusia po kërkon vendosjen e armëve bërthamore në territorin e saj për t'u përgatitur për një konflikt me vendet perëndimore. Kështu deklaroi Aleksandër Lukashenko gjatë...

Papa Françesku vazhdon në spital, kurohet për bronkitin

Papa Françesku, i cili u shtrua dje në një spital në Romë po merr antibiotikë për bronkitin infektiv. Ilaçi ka sjellë një “përmirësim të qartë”...

“Nuk do të falim kurrë”, Zelensky përkujton 1-vjetorin e çlirimit të Buça

Ukraina do të "dënojë çdo autor" për mizoritë e kryera në Buça, tha të premten Presidenti Volodymyr Zelensky. “Buça në 33 ditë pushtim pa më...

Macron plan për ujin, njofton kufizimin për të luftuar thatësirën

Një plan kufizimi për ujin, ripërdorim të ujit të mbetur dhe çmime progresive. Presidenti francez ka njoftuar 53 masa kundër thatësirës. Në fjalimin e parë...

Bjellorusia kërcënon Perëndimin, Lukashenko: Do rikthejmë armët bërthamore

Bjellorusia po kërkon vendosjen e armëve bërthamore në territorin e saj për t'u përgatitur për një konflikt me vendet perëndimore. Kështu deklaroi Aleksandër Lukashenko gjatë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×