emmanuel macron

Macron nuk tërhiqet: Reforma e pensioneve është domosdoshmëri

Me tone sfiduese, presidenti francez Emmanuel Macron ka mbrojtur vendimin e tij për të rritur moshën e pensionit, pavarësisht protestave që...

Macron i ‘mbijeton’ mocionit të mosbesimit në Francë

Qeveria franceze i mbijetoi dy mocioneve të mosbesimit të paraqitura nga ligjvënësit e opozitës, pasi presidenti Emmanuel Macron përdori një fuqi...

Mocion mosbesimi ndaj Macron, opozita kërkon të hedhë poshtë qeverinë

Partitë opozitare në Francë kanë dorëzuar një mocion mosbesimi, në përpjekje për të hedhur poshtë qeverinë e Emmanuel Macron, pas reformës...

Macron nuk tërhiqet nga reformat në pensione pavarësisht protestave në Francë

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të vazhdojë me planet e tij për reformën në pensione, pavarësisht protestave masive që kanë zgjatur...

Emmanuel Macron: Dua fitoren e Ukrainës, por jo shkatërrimin e Rusisë

Presidenti francez, Emmanuel Macron nuk dëshiron ta shohë Rusinë të "dërrmuar" nga një disfatë në Ukrainë. Macron u kërkoi vendeve perëndimore të...

Nis takimi i Kurtit me Escobar, Lajçak dhe zyrtarët e lartë të BE-së

Ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe delegacionit të zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të...

Macron: Franca do të dërgojë automjete luftarake të blinduara në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron foli të mërkurën me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky dhe tha se Franca do të çojë...

Hyrja e Kroacisë në eurozonë, Macron uron në gjuhën kroate

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka uruar qytetarët e Kroacisë për hyrjen në eurozonë. Në mesazhin drejtuar popullit të Kroacisë, ai nuk hezitoi...

Macron: Ukraina nuk ka gjasa të anëtarësohet në NATO

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se anëtarësimi i Ukrainës në NATO aktualisht nuk ka gjasa. Në një deklaratë për mediat franceze, ai...

Macron: Prezervativët do të jenë falas për të rinjtë nga viti 2023

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë me dije se të gjithë të rinjtë nga mosha 18-25 vjeç do të marrin prezervativë...

‘I lumtur që jam në Shqipëri’, Macron: Solidaritet për integrimin e Ballkanit

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka mbërritur në Tiranë në kuadër të zhvillimit të samitit të Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit...

“Kontakte të drejtpërdrejta”, Macron tregon marrëdhënien me Putin

Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se ka kontakte të drejtpërdrejta me presidentin rus Vladimir Putin, ku nuk mungojnë edhe bisedat...

Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinë, thotë Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë nevojën e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon...

Macron pas takimit me Musk: Twitter të jetë në përputhje me rregullat evropiane

Presidenti francez, Emmanuel Macron deklaroi se ka zhvilluar së fundmi një bisedë "të qartë dhe të sinqertë" me pronarin e Twitter,...

Macron takon Biden: Aleanca franko-amerikane, më e fortë se çdo gjë

Në ditën e parë të vizitës shtetërore në SHBA, presidenti francez, Emmanuel Macron vlerësoi raportet mes dy superfuqive. Por kishte edhe...

Konkurrenca kineze ‘kërcënim’ për Europën, Macron takim me Biden

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të pritet te enjten nga presidenti amerikan, Joe Biden në një vizitë të rrallë shtetërore, që...