ekuador

Pasaporta false që shpëtoi “mbretin e kokainës” dhe lidhjet politike në Ekuador

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se Dritan Rexhepi i cilësuar si mbreti i kokainës, e mori...

Ekzekutohet në Ekuador 53-vjeçari shqiptar (EMRI)

Arjan Rizaj, 53-vjeçar i shqiptar është ekzekutuar mbrëmjen e djeshme me armë zjarri në Ekuador. Mediat e huaja bëjnë me dije se...

Të burgosurit në Ekuador lirojnë 57 oficerë policie dhe roje sigurie që mbanin peng

Të burgosurit në gjashtë burgje në Ekuador kanë liruar 50 roje dhe shtatë policë që mbanin peng, njoftoi Shërbimi i Burgjeve...

Ekuadorianët sfidojnë anarkinë, kush kryeson zgjedhjet në vendin latin

Pavarësisht frikës, dita e zgjedhjeve në Ekuador u mbyll pa akte dhune. Qendrat e votimit dhe kandidatët presidencialë u mbrojtën nga...

Zgjedhjet e parakohshme presidenciale në Ekuador, tetë kandidatë në garë 

Në Ekuador sot mbahen zgjedhjet e parakohshme presidenciale, në të cilat marrin pjesë tetë kandidatë. Siguria ka qenë qendrore për balancën e...

Tronditet sërish Ekuadori 5 ditë përpara zgjedhjeve, vritet një tjetër politikan

Vrasja e një politikani tjetër në Ekuador, vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve presidenciale ka tronditur vendin e Andeve. Pedro Briones, udhëheqësi i...

Vrasja e kandidatit për president, kush është krimineli famëkeq që e kërcënonte

Forcat e sigurisë në Ekuador transferuan të shtunën në një burg të sigurisë së lartë liderin e një prej bandave më...

Protesta në Ekuador, vrasja e kandidatit për president, qytetarët kërkojnë drejtësi

Vrasja e kandidatit për president Fernando Villavicencio ka shkaktuar dhimbje në Ekuador. Mbështetës të liderit anti-korrupsion të qendrës së djathtë u...

Intervista para vrasjes e kandidatit në Ekuador: Vendin e kontrollon mafia shqiptare

Kandidati për President i Ekuadorit, Fernando Villavicencio, i cili u qëllua për vdekje gjatë fushatës elektorale të mërkurën, njihej si një aktivist...

Vritet kandidati për president në Ekuador, disa ditë para zgjedhjeve

Kandidati për president të Ekuadorit, Fernando Villavicencio, është qëlluar për vdekje përgjatë fushatës zgjedhore. Ai u qëllua me tre të shtëna...

Mjekët e shpallën të vdekur, “ringjallet” e moshuara pas 8 orësh në arkivol

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Ekuador është ngjall pas disa orësh që ishte deklaruar e vdekur. Mediat e huaja bëjnë...

Sulm me armë në Ekuador, vriten 5 person , plagosen 8 të tjerë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Ekuador, ku 5 persona kanë mbetur të vrarëdhe tetë të tjerë kanë mbetur të...

Përplasje bandash në Ekuador, eksperti: Shqiptarët janë trafikantët më të rrezikshëm

Situata në Ekuador duket e tensionuar për shkak të përplasjes së bandave shqiptare me ato meksikane. Eksperti i sigurisë, Fatjon Softa komentoi...

12 të vrarë pas trazirave të dhunshme në burgun më të madh në Ekuador

Në valën e re të dhunës në burgun më të madh në Ekuador, 12 persona kanë humbur jetën dhe tre janë...

30 persona të armatosur sulmojnë portin në Ekuador, 9 të vdekur

Nëntë persona mbetën të vrarë në një port në Ekuadorin verior afër kufirit me Kolumbinë. Ministri i Brendshëm Juan Zapata tha se...

Rrëshqitje dheu në Ekuador, humbin jetën 16 persona, zhduken 7 të tjerë

Të paktën 16 persona kanë vdekur në rrëshqitjet e dheut të shkaktuar nga reshjet e dendura në jug të Ekuadorit, tha...