English

Çmimet e Bitcoin arrijnë vlerat më të larta që prej dhjetorit të 2021

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet e Bitcoin arritën në 51,757 dollarë të mërkurën pasdite, më e larta që nga fillimi i dhjetorit 2021, pas rritjes së kërkesës për fondet e tregtuara me Bitcoin (ETF).

- Advertisement -

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim miratoi ETF-në e parë të Bitcoin të listuar në SHBA në janar 2024, në një lëvizje historike për industrinë globale të kriptomonedhave.

Përgjigja fillestare nuk ishte ashtu siç pritej, për shkak se investitorët janë ende të kujdesshëm në lidhje me rreziqet e paraqitura nga kriptomonedha. Megjithatë, në 30 ditët pas miratimit, ETF-të e Bitcoin tashmë kanë zënë rreth 5% të furnizimit total të Bitcoin të tregtueshëm, sipas Anthony Pompliano, themeluesit të Pomp Investments, siç raportohet nga CNBC.

Në atë kohë, Fidelity, BlackRock, Invesco, Ark Investments dhe VanEck aplikuan të gjithë për të ofruar ETF-të, në një përpjekje për të fituar sa më shumë pjesë të tregut.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?