Çmimi i naftës në bursë i njëjtë si në janar, në karburante 20% më shtrenjtë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet e naftës kanë rënë në nivelet më të ulëta këtë vit në bursa. Një fuçi shitet në bursën e Londrës 84 dollarë, aq sa në janar. Me këtë çmim në pikat karburanteve, një litër naftë është shitur për 180 lekë.

Një fuçi naftë po shitet sot 84 dollarë në tregun europian. Ky është niveli më i ulët që nga fillimi i këtij viti, kur një fuçi kulmoi në 128 dollarë në mars.

Madje, me këtë çmim, nafta tregtohej në ditët e para të janarit dhe tetorin e vitit 2021.

- Advertisement -

Por, në pikat e shitjes së karburanteve në Shqipëri, ka diferencë nëse e krahasojmë me periudhën në fjalë.

Në tetor dhe janar, një litër naftë shitej për 180 lekë, ndërsa sot, çmimi në treg është 220 lekë, ose 22% më shtrenjtë.

Luhatja e çmimit në tregjet ndërkombëtare, për bordin që ka marrë përsipër caktimin e çmimit tavan nuk duhet të parë në këto tabela, edhe pse referenca për çmimet mesatare europiane merret aty.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

TË FUNDIT

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×