Danimarka planifikon heqjen e çdo mase kundër COVID

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Danimarka planifikon të heqë kufizimet kundër COVID-19 më 1 shkurt.

Ky vendim vjen në një kohë kur në vend konfirmohen shifra të larta infektimesh çdo ditë.

Arsyeja e heqjes së kufizimeve vjen prej shkallës së lartë të vaksinimit në atë shtet, e cila konsiderohet e mjaftueshme kundër variantit më të butë Omicron, tha të mërkurën Ministria e Shëndetësisë në vend.

- Advertisement -

Nëse një komision parlamentar miraton propozimin e qeverisë më vonë të mërkurën, Danimarka do të bëhet vendi i parë i Bashkimit Evropian që heq kufizimet, pavarësisht nga vala e infeksioneve me Omicron që përfshiu kontinentin.

“Dëshiroj që COVID-19 të mos kategorizohet më si një sëmundje e rrezikshme për shoqërinë që nga 1 shkurti”, shkroi Ministri i Shëndetësisë Magnus Heunicke në një letër drejtuar ligjvënësve.

Kjo do të çonte në heqjen e të gjitha kufizimeve, duke përfshirë përdorimin e një pasaporte të vaksinimit, mbajtjen e maskave dhe mbylljet e herët për baret dhe restorantet.

Megjithatë, Danimarka do të mbajë disa masa në kufijtë e vendit për katër javë të tjera, duke përfshirë teste dhe/ose karantinë në varësi të vendit të origjinës së udhëtarëve.

Vendi skandinav hoqi të gjitha kufizimet më 10 shtator. Por në fillim të nëntorit vendosi përdorimin e pasaportës së COVID-19, dhe më vonë vendosi edhe kufizime të reja.

Më 17 janar të këtij viti, Danimarka lehtësoi masat kundër COVID, ku lejoi rihapjen e disa vendeve si kinematë, kopshtet zoologjike, muzetë dhe teatrot.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjermania dënon vrasjen e policit në veri të Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka shpërndarë qëndrimin e SHBA-së për vrasjen e një zyrtari policor në veri dhe ka thënë...

Reshjet e shiut përmirësojnë situatën e zjarreve në Qarkun Gjirokastër

Reshjet e shiut, të cilat mëngjesin e së dielës përfshinë zonën e Gjirokastrës përmirësuan situatën e vatrave të zjarrit në këtë Qark. Përgjatë ditëve...

Plagosje me thikë në Korçë

Një person ka mbetur i plagosur me thikë në Korçë të dielën. Ngjarja ka ndodhur në unazën e qytetit. Sipas informacioneve paraprake, konflikti mes dy...

TË FUNDIT

Gjermania dënon vrasjen e policit në veri të Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka shpërndarë qëndrimin e SHBA-së për vrasjen e një zyrtari policor në veri dhe ka thënë...

Reshjet e shiut përmirësojnë situatën e zjarreve në Qarkun Gjirokastër

Reshjet e shiut, të cilat mëngjesin e së dielës përfshinë zonën e Gjirokastrës përmirësuan situatën e vatrave të zjarrit në këtë Qark. Përgjatë ditëve...

Plagosje me thikë në Korçë

Një person ka mbetur i plagosur me thikë në Korçë të dielën. Ngjarja ka ndodhur në unazën e qytetit. Sipas informacioneve paraprake, konflikti mes dy...

Voton kandidati i PS në Kukës: Ishte fushata më e mirë

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

SHBA dënon ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier i ka dënuar ashpër sulmet “e dhunshme dhe të orkestruara “ndaj Policisë së Kosovës, më 24 shtator në...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×