English

Dëmet nga rritja e dollarit në vend, ndikon në çmimin e miellit dhe naftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kostoja e jetesës në Shqipëri është rritur shumë këtë vit, dhe ndikim përvec inflacionit ka dhënë edhe forcimi i dollarit amerikan.

- Advertisement -

Me këtë të fundit është i lidhur edhe cmimi i naftës e benzinës në vend, të cilat nga muaji mars e deri më sot shiten mbi 200 lekë/litër në karburante. Ai këmbëhet me 120 lekë këtë përiudhë, dhe një kurs i lartë i monedhës amerikane përkthehet më cmimshternjtë të naftës.

Pasojat e forcimit të dollarit në një vend importuese të lëndëve të para si Shqipëria, ka ndikuar  drejtpërdrejt edhe te cmimi i miellit.

Forcimi po ashtu, ka rritur koston e borxhit që qeveria ka në dollar, si dhe të kredive për bizneset dhe individët.

Por jo të gjithë humbasin. Ata që përfitojnë nga forcimi i dollarit janë bizneset dhe individët që kanë depozitat në monedhën amerikane.

Nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë, depozitat në dollarë në Shqipëri janë rreth 280 milionë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×