Destinacionet e preferuara/ Sa shpenzojnë shqiptarët për pushime?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sezoni turistik sapo ka nisur, ndaj dhe qytetarët në vendin tonë po nxitojnë të prenotojnë pushimet.

Të dhënat e fundit tregojnë se shqiptarët për pushime mbi 4 net jashtë vendit harxhojnë 405 euro secili. Mesatarja e Bashkimit Europian është 900 euro.

“Kanë filluar që në mars, janë shumica klientë nga Europa që rezervojnë paraprakisht, shqiptarë që jetojnë në Europë. shqiptarët kanë filluar për në Turqi dhe Greqi”, thotë Fjorida Zani, tur operator.

- Advertisement -

Eurostat në të dhënat e vitit 2020 tregon se Shqipëria renditet e katërta nga fundi, si një ndër vendet ku qytetarët shpenzojnë më pak për pushime.

“Fillojnë nga 400 euro e deri në shuma më të larta. Por mesatarja është 500-700 euro për 6 net dhe 7 ditë”, tregon tur operatorja.

Këtë sezon të ri turistik, rritja e çmimeve ka ndikuar në rezervime. Qytetarët kanë bërë disa kompromise.

“Çmimet janë rritur 35% në mbarë botën. Rezervimet janë më të pakta, shqiptarët vendosin në vend të fundit dhe është e vështirë të gjesh ato çmime që kemi folur paraprakisht…Varet nga numri i ditëve, në përgjithësi kanë reduktuar numrin e ditëve për të pasur pushimet që kanë bërë vjet”, tregon Zani.

Turqia dhe Greqia janë dy destinacionet më të kërkuara. Kjo edhe për faktin se ofrojnë paketa “all inclusive”, të gjitha të përfshira në çmim.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

TË FUNDIT

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×