Dikur një seks simbol që ‘çmendi botën’, ndërron jetë aktorja e njohur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktorja dhe modelja e njohur amerikane Raquel Welch ka ndërruar jetë këtë të enjte në moshën 82-vjeçare.

Ylli i kinematografisë ndërroi jetë në mënyrë paqësore të mërkurën në mëngjes pas një sëmundjeje të rëndë, bëri me dije menaxheri i saj.

Ëelch u bë një seks simbol ndërkombëtarë në vitet 1960, e njohur gjerësisht për rolin e një gruaje shpellash të veshur me bikini në filmin e vitit 1966 “Një milion vite para Krishtit”.

- Advertisement -

Ajo gjithashtu fitoi një Golden Globe për rolin e saj në filmin e vitit 1974 “Tre Muskutjerët”

E lindur Jo-Raquel Tejada në vitin 1940, Welch u rrit në Kaliforni, ku fitoi konkurset e bukurisë adoleshente dhe më vonë u bë një parashikuese lokale e motit.

Gjatë një qëndrimi të shkurtër në Dallas, Teksas, nëna e divorcuar e dy fëmijëve modeloi për dyqanin e veshjeve Neiman Marcus dhe punoi si kamariere në një bar.

Suksesi i saj i madh erdhi në vitin 1964 menjëherë pasi u kthye në Kaliforni, ku mori pjesë në një muzikal të këngëtarit Elvis Presley.

 

LEXO GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

TË FUNDIT

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

1 pikë në 5 javë kampionat, Tottenham dështon në derbi

Një nisje sezoni perfekte, por dalëngadalë Tottenham i Postecoglu ka lëshuar terren duke zbritur me 5 pozicione në tabelë. Vetëm 1 pikë në 5...

“Bisedova me Mira Muratin”- Rama: Përafrimi i legjislacionit me BE bëhet me ChatGPT

Kryeministri Edi Rama tregoi gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se si legjislacioni me BE do të bëhet në sajë të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×