Distancohet nga Moska, presidenti i ri i Argjentinës në mbështetje të Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i sapozgjedhur argjentinas është shprehur se dëshiron që të shkëpusë lidhjet e vendit të tij me Rusinë dhe sipas mediave të huaja, ai ka shprehur mbështetjen për Ukrainën.

Javier Milei, një anarko-kapitalist i vetë-përshkruar që është krahasuar me ish-presidentin amerikan Donald Trump, fitoi pothuajse 56% të votave në raundin e dytë të votimit në Argjentinë.

Gjatë fushatës zgjedhore, Milei tha se do të tërhiqej nga lidhjet me vende si Rusia, Kina dhe Brazili, për shkak të mosmarrëveshjeve me politikat e qeverive të tyre.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, ai shprehu mbështetjen për Ukrainën në konfliktin e saj me Rusinë dhe ka thënë se i sheh SHBA-në dhe Izraelin si partnerët kryesorë të Argjentinës.

Duke e uruar zotin Milei për fitoren e tij, Volodymyr Zelenskyy shkroi: “Unë e vlerësoj qëndrimin e tij të qartë në mbështetje të Ukrainës”.

“Mezi pres të punojmë së bashku për të forcuar bashkëpunimin tonë dhe për të rivendosur rendin ndërkombëtar bazuar në të drejtën ndërkombëtare.”

Një zëdhënës i Kremlinit tha se ata i kishin ndjekur deklaratat e bëra nga presidenti argjentinas, por shtoi se “mbështet zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe” midis dy vendeve.

Argjentina ka pasur më parë lidhje të ngushta me Rusinë, pasi ka importuar vaksinën ruse Sputnik V kundër COVID-19.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

TË FUNDIT

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×