English

Donald Trump dhe Nikki Haley do të përballen kokë më kokë në New Hampshire

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Votuesit në New Hampshire shkojnë drejt qendrave të votimit të martën, ndërsa ish-presidenti Donald Trump përballet me kundërshtaren e tij të fundit republikane, Nikki Haley, në zgjedhjet paraprake.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, ish-presidenti amerikan Trump shpreson t’i japë një goditje me nokaut fushatës së ish-guvernatores të Karolinës së Jugut.

Zonja Haley shpreson se blloku i votuesve të pavarur të Shtetit Granit do ta ndihmojë atë të arrijë një fitore në garën republikane për Shtëpinë e Bardhë.

Kjo garë e dytë pason fitoren dërrmuese të Trump javën e kaluar në Iowa.

Kandidati i mundshëm republikan do të sfidojë demokratin, me gjasë presidentin Joe Biden, në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit.

Demokratët po votojnë gjithashtu në primare të tyre në New Hampshire të martën, por për shkak të një mosmarrëveshjeje midis zyrtarëve të partisë kombëtare dhe lokale, zoti Biden është presidenti i parë në detyrë që nuk paraqitet në fletëvotim.

Gara për nominimin republikan u ngushtua në vetëm dy garues të dielën, pasi guvernatori i Floridës, Ron DeSantis – i cili doli i dyti në grupet parlamentare të Iowa-s – dha dorëheqjen dhe doli në mbështetje të Trump. Ai është një nga gati një duzinë me pretendentë republikanë që i ka dhënë fund garës për Shtëpinë e Bardhë.

Trump, 77 vjeç, mbante tashmë një epërsi dyshifrore në shumë sondazhe të opinionit të kryera në New Hampshire përpara largimit të DeSantis.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?