English

Donald Trump fiton bindshëm zgjedhjet brenda republikanëve në Iowa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump shënoi një fitore dërrmuese për të nisur garën paraprake republikane. Ai humbi grupin parlamentar të Iowa-s në vitin 2016 – por e ndryshoi dukshëm atë rezultat mbrëmë duke fituar mbi blloqet kryesore të votimit në shtet, duke përfshirë ungjillorët e bardhë, votuesit më të rinj dhe gratë.

- Advertisement -

Sondazhet treguan se Trump si kryesues i qartë për muaj të tërë – por shkalla e fitores së tij ishte ende tronditëse – ai është në rrugën e duhur për të fituar pothuajse të 99 qarqet e Iowa-s, me Nikki Haley që e mundi atë me një votë të vetme në një qark.

Trump përshëndeti fitoren e tij në një fjalim para mbështetësve, duke thënë se ai dëshiron të “rregullojë problemet e botës”.

“Ne do të mbyllim kufirin”, tha ai. “Aktualisht ne po përballemi me një pushtim”.

Trump, i cili kohët e fundit tha se emigrantët po “helmojnë gjakun” e kombit, pretendon se emigrantët që hyjnë në vend vijnë nga burgje, azile mendore, qeliza terroriste dhe vende për të cilat njerëzit nuk kanë dëgjuar kurrë. Ai premtoi një nivel deportimi që nuk e kemi parë për një kohë të gjatë. Së fundi, para se të largohej nga skena, ai u tha votuesve se kjo “natë shumë e veçantë” është vetëm e para “sepse nata e madhe do të jetë në nëntor”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?