English

Dërgohet në spital nën masa të rrepta sigurie vrasësi i katër policëve, Dritan Dajti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dritan Dajti, i dënuar me 25 vite burg për vrasjen e katër policëve në Durrës, u dërgua mbrëmjen e së mërkurës në spital në gjendje të rënduar shëndetësore.

- Advertisement -

I shoqëruar nga punonjës të shumtë të policisë, Dajti është dërguar në spitalin e burgut në mjediset e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Nuk ka informacione të sakta për gjendjen e tij shëndetësore.

Dajti, 50 vjeç, nuk ka gëzuar shëndet të mirë vitet e fundit. Në muajin shkurt ai qe prekur nga COVID-19 dhe u detyrua të shtrohej në spitalin infektiv në QSUT. Ndërsa dy vite më parë iu nënshtrua një operacioni për gurë në veshka.

I konsideruar si person me rrezikshmëri të lartë, Dajti u dënua me 25 vite burg për vrasjet e policëve Fatos Xhani, Sajmir Duçkollari, Altin Dizdari dhe Kastriot Feskaj. Katër punonjësit e policisë u vranë nga Dajti më 7 gusht 2009 teksa ishin në një operacion për ta arrestuar.

Çështja gjyqësore ndaj tij zgjati plot 10 vite. Në Gjykatën e Shkallës së Parë ai u dënua me burgim të përjetshëm, mirëpo në Shkallën e Dytë ky dënim u kthye në 25 vite burg dhe Apeli më pas, në vitin 2019, e la në fuqi.

Dajti ishte në kërkim në vitin 2009 pasi qe arratisur nga paraburgimi më 17 nëntor 2003 teksa po gjykohej për vrasjen e sipërmarrësit Agim Beqa, vrasje e ndodhur në vitin 1999.

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?