Duma ruse miraton ligjin që ndalon propagandën LGBT

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duma ruse miratoi sot leximin e tretë të ligjit për ndalimin e propagandës së marrëdhënieve seksuale mes të njëjtës gjini, pedofilisë dhe informacioneve që mund të bëjnë dikë të kërkojë një operacion për ndryshim seksi.

Ligji ndalon propagandën LGBT në media, në internet, si dhe në reklama, libra dhe filma, raportoi TASS.

Gjithashtu, ligji ndalon të gjitha ftesat për ndryshim gjinie tek të miturit në internet, në media, libra, shërbime audiovizive, filma dhe reklama.

- Advertisement -

Gjobat për propagandën LGBT që përfshin shpërndarjen e informacionit ose veprimet publike, si dhe propagandën e ndryshimit të gjinisë do të arrijnë deri në 100.000 rubla (rreth 1.650 dollarë) për banorët, deri në 200.000 rubla (rreth 3.300 dollarë) për zyrtarët dhe deri në një milion rubla (rreth 16.500 dollarë) për persona juridikë.

Dënimi maksimal për një propagandë të tillë në internet ose në media do të jetë deri në pesë milionë rubla (rreth 82.600 dollarë).

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

TË FUNDIT

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×