English

Dy emigrantë humbën jetën pas përmbytjeve të anijeve afër ishullit italian Lampedusa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grua dhe foshnja e saj njëvjeçare nga Bregu i Fildisht kanë vdekur, pasi dy anije me emigrantë u fundosën në ishullin italian të Lampedusas. Më shumë se 30 persona janë zhdukur ka raportuar Agjencia e Migracionit e OKB-së.

- Advertisement -

Dy varkat ishin nisur nga porti Sfax në Tunizi me nga 48 dhe 42 persona përkatësisht.

Po ashtu, rojet bregdetare kanë shpëtuar 57 migrantë kur mjetet lundruese u fundosën të shtunën.

Shefi i policisë italiane, Emanuele Ricifari, i cili është në krye të hetimit, tha për mediat lokale se trafikantët do ta duhej ta dinin se parashikohej që deti të ishte i trazuar.

“Kushdo që i ka lejuar apo i ka detyruar të largohen me këtë trazirë të detit është një i çmendur e kriminel i paskrupullt”, tha Ricifari, shkruan CNN.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×