English

E “mbërthyer” nga recesioni, ekonomia e Britanisë rritet për të dytin muaj radhazi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar është rritur lehtë për të dytin muaj radhazi, tregojnë shifrat zyrtare.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) u rrit vetëm 0.1% në shkurt, tha Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS).

Është një tjetër sinjal se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar po punon për të dalë nga recesioni.

Një rritje prej 0.3% u regjistrua muajin e kaluar dhe kjo shifër është rishikuar nga një vlerësim i mëparshëm prej 0.2%.

Një recesion ekonomik u shpall në Britani në shkurt, pasi të dhënat treguan dy tremujorë tkurrje ekonomike.

Nëse ekonomia rritet për tre muaj, Britania e Madhe do të dalë zyrtarisht nga recesioni.

Rritja e shkurtit erdhi falë zgjerimit në prodhim, veçanërisht në industrinë e makinave, tha ONS.

Sektori i shërbimeve gjithashtu u rrit pak pasi transporti publik, transporti dhe telekomunikacioni patën një muaj të fortë.

Rritja e përgjithshme ishte historikisht e vogël pasi sektorë të tillë si ndërtimi u penguan nga reshjet e mëdha.

Nuk është hera e parë që shiu ka ulur prodhimin dhe për pasojë edhe rritjen ekonomike.

Por kur tre muajt e fundit shikohen si një e tërë, ekonomia u rrit për herë të parë që nga vera e kaluar, tha ONS.

Duke iu përgjigjur të dhënave, kancelari Jeremy Hunt tha:

“Këto shifra janë një shenjë e mirëpritur se ekonomia po kthen një kthesë dhe ne mund të ndërtojmë mbi këtë progres nëse i qëndrojmë planit tonë”.

“Javën e kaluar shkurtimet tona në Sigurimet Kombëtare për 29 milionë punëtorë hynë në fuqi në të gjithë Britaninë, si pjesë e planit tonë për të shpërblyer punën dhe për të rritur ekonominë”, shtoi ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?