“E paralajmërova dy herë Prigozhinin që të kishte kujdes”, flet Lukashenko

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lideri bjellorus Alyaksandr Lukashenko ka thënë të premten se i kishte paralajmëruar mercenarët rusë, Yevgeny Prigozhin dhe Dmitry Utkin, të bënin kujdes se mund të përballeshin me kërcënime me jetë, si dhe këmbënguli se luftëtarët e Wagnerit do të qëndrojnë në Bjellorusi.

Prigozhini besohet të ketë vdekur nga rrëzimi i një avioni privat në veri të Moskës më 23 gusht, rreth dy muaj pasi e udhëhoqi një kryengritje të dështuar drejt Moskës me grupin e vet mercenar, Wagner.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ishte zotuar fillimisht se do ta shkatërronte kryengritjen e Prigozhinit në qershor, por disa orë më vonë u arrit një marrëveshje për lejimin e Prigozhinit dhe disa prej trupave të tij të shkonin në Bjellorusi.

- Advertisement -

Lukashenko, i cili e ndërmjetësoi marrëveshjen, e përdori një zhargon burgu pak pas kryengritjes jetëshkurtër të Wagnerit, kur tha se ai e kishte bindur Putinin të mos e “hiqte qafe” mercenarin i cili ndodhej në listën e udhëtarëve të avionit privat që u rrëzua të mërkurën në veri të Moskës.

Prigozhini, tha Lukashenka të premten, i kishte hedhur poshtë dy herë shqetësimet e ngritura nga ai për kërcënimet e mundshme me jetë me të cilat përballej ai.

Lukashenka tha më 25 gusht se e kishte paralajmëruar Prigozhin gjatë kryengritjes se do të “vdiste” nëse do ta vazhdonte marshimin drejt Moskës, ndaj të cilit Prigozhini ishte përgjigjur: “’Në djall; do të vdes’.”

Ai tha pastaj se, kur Prigozhini dhe Utkini, i cili ndihmoi në financimin e Wagnerit dhe ishte në listën e udhëtarëve të avionit që u rrëzua, kishin shkuar për ta takuar atë, ai i kishte paralajmëruar të dytë: “Bëni kujdes, djem!”

Nuk është saktësisht e qartë nga fjalët e Lukashenkos, të cilat u raportuan nga agjencia shtetërore e lajmeve BELTA, se kur kishte ndodhur biseda mes tyre.

Lukashenko, i cili njihej me Prigozhinin shumë kohë më parë dhe është aleat i ngushtë i Rusisë, tha se Putini nuk ka asgjë të bëjë me rrëzimin e avionit.

“E njoh Putinin: ai kalkulon çdo ditë shumë qetësisht, madje avash. Nuk mund ta paramendoj se Putini e ka bërë atë, se Putini është fajtori. Është thjesht punë shumë joprofesionale”, tha Lukashenko.

Kremlini e mohoi të premten çfarëdo përfshirje në rrëzimin e avionit afër Moskës nga i cili besohet se u vra Prigozhin.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×