E rrallë në Kinë, protestë kundër presidentit Xi Jinping

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një protestë e rrallë që sulmon presidentin Xi Jinping dhe kufizimet e Kinës për COVID është zhvilluar në Pekin, disa ditë përpara një kongresi historik të Partisë Komuniste.

Imazhet treguan dy parulla proteste në një urë në veri-perëndim të qytetit. Protesta duket se është ndalur me shpejtësi nga autoritetet, shkruan BBC.

Frustrimi ka qenë në rritje në kryeqytet përpara kongresit.

- Advertisement -

Ka pasur një shpërthim zemërimi në internet për masat e rrepta të sigurisë dhe kufizimet e vendosura për COVID.

Autoritetet kanë shtrënguar aksesin në qytet, duke mbyllur shumë udhëtarë, duke kthyer banorët dhe dërgesat. Të tjerëve u është kufizuar lëvizja ose janë detyruar të karantinohen.

Imazhet dhe pamjet e protestës që kanë qarkulluar tregojnë dy pankarta të mëdha të shpalosura në një urë në lagjen Haidian të Pekinit.

Njëri lexonte: “Jo test për COVID, ne duam të hamë. Nuk ka kufizime, duam liri. Jo gënjeshtra, duam dinjitet. Jo Revolucion Kulturor, ne duam reforma. Pa udhëheqës, duam vota. Duke mos qenë skllevër, ne mund të jemi qytetarë”.

Tjetri u bëri thirrje banorëve që “të hyjnë në grevë në shkollë dhe të punojnë, të largojnë diktatorin dhe tradhtarin kombëtar Xi Jinping”.

Kongresi i 20-të i Partisë Komuniste kineze që do të nisë të dielën dhe do të mbledhë rreth 2 300 zyrtarë të lartë dhe delegatë partiakë.

Udhëheqësit të Kinës, Xi Jinping, pritet t’i jepet një mandat i tretë, duke thyer traditën prej dekadash dhe duke mbështetur kontrollin e tij tashmë të fortë në pushtet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA-BE kërcënojnë Albin Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, tregohet se çka...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

TË FUNDIT

SHBA-BE kërcënojnë Albin Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, tregohet se çka...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×