English

Ekipi gjerman pëfundon misionin e kërkim-shpëtimit, largohet nga Turqia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekipi Ndërkombëtar i Kërkimit dhe Shpëtimit i Gjermanisë (ISAR) ka përfunduar misionin e tij në rajonin e goditur nga tërmeti të Turqisë dhe do të kthehet në shtëpi të hënën.

- Advertisement -

“Ne nuk do t’i harrojmë njerëzit në zonën e fatkeqësisë,” tha ISAR në deklaratë, e cili shtoi se do të kthehej në Gjermani nga Kirikhan, pjesa verilindore e provincës Hatay të Turqisë.

“Tani po shqyrtojmë se me cilat projekte mund të ndihmojmë shumë shpejt dhe në mënyrë të qëndrueshme”, shtoi ai.

Gjermania dërgoi 50 ekspertë në Turqi të martën e kaluar, për të gjetur dhe shpëtuar viktimat.

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri pas tërmetit katastrofik të së hënës arriti në të paktën 36,217 mijë.

Numri i të vdekurve në Turqi ka arritur në 31,643, tha të hënën Qendra Turke e Koordinimit të Emergjencave SAKOM.

Numri i konfirmuar i vdekjeve në Siri është 4,574.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×