Ekonomia ruse pranë kolapsit, “WSJ”: Putin i bëri hesapet gabim, hendeku 34 mld $

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa lufta ka hyrë në vitin e dytë të saj dhe sanksionet perëndimore po rëndojnë më shumë, të ardhurat e qeverisë ruse janë tkurrur dhe ekonomia e vendit është zhvendosur në një trajketore rënieje, që ka gjasa të jetë afatgjatë.

Kështu thuhet në një artikull të “Wall Street Journal”, sipas të cilit ekonomia ruse është në prag të kolapsit.

Pjesa dërrmuese e përkeqësimit të situatës vjen nga basti i gabuar i presidentit Putin vitin e kaluar, kur ishte i bindur se do të mund të përdorte furnizimet energjetike ruse për të kufizuar mbështetjen e Evropës perëndimore ndaj Ukrainës.

- Advertisement -

Për pasojë, të ardhurat energjetike të qeverisë janë thuajse përgjysmuar në dy muajt e parë të këtij viti, ndërkohë që deficiti i bilancit është thelluar.

Hendeku fiskal ka prekur 34 miliardë dollarët në këto dy muaj, i barasvlefshëm me 1 të pestën e prodhimit ekonomik total të vendit.

Kjo, vijon “Wall Street Journal”, po detyron Moskën t’i drejtohet gjithnjë e më shumë fondit të saj sovran, një ndër kamerdaret kryesore kundër krizave.

Ndërkohë, Rubla ka rënë me mbi 20 për qind nga nëntori krahasuar me dollarin dhe forca e punës ka rënë pasi të rinjtë po dërgohen në frontin e luftës, ose po largohen nga vendi nga frika se mos rekrutohen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...

TË FUNDIT

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...

Ilda Zhulali: Edi Rama po dëmton Kosovën, ja si po e bën lojën e Serbisë

Ekspertja e çështjeve ndërkombëtare, Ilda Zhulali tha në “Now me Erla Mëhillin” se Edi Rama është duke e dëmtuar Kosovën me draft-statutin e propozuar...

600 km2 tokë nën ujë në Kherson, Ukraina hedh poshtë raportet për kundërofensivë

Qindra ukrainas u shpëtuan nga çatitë të enjten, dy ditë pasi ujërat nga një digë e madhe e thyer përmbytën fshatra, fusha dhe rrugë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×