Eksperti: Sulmet kibernetike u planifikuan nga rusët dhe u kryen nga iranianët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi, thotë se sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë u planifikuan nga rusët dhe u kryen nga hakerat iranianë.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Elezi u shpreh se hakerat iranianë janë shumë të aftë në lidhje me krimet kibernetike, teksa shtoi se Rusia prej kohësh ka planifikuar destabilizimin e rajonit të Ballkanit.

“Është një operacion rus, por i kryer nga strukturat e Iranit; sepse të jemi të sinqertë, strukturat iraniane të krimeve kibernetike janë më serioze. Ka qenë një parapërgatitje e cila i ka paraprirë veprimeve të Rusisë, e cila do të synonte destablizimin e Evropës dhe Ballkanit; atë bëri në Ukrainë dhe tentoi në vazhdimësi që ta bëjë të njëjtën gjë në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni.

- Advertisement -

Së fundmi kishim edhe persona të arrestuar, të cilët në rrugë operative provuan që të kenë informacione duke fotografuar baza të ndryshme ushtarake. Kjo të lë të kuptosh mozaikun sesi është tentuar për një kohë të caktuar që të përgatitet destabilizimi i rajonit përmes posedimit të informacioneve”, theksoi ai.

FBI dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) kanë publikuar një raport të përbashkët për sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë.

Në raport thuhet se qeveria iraniane, e identifikuar me “Homeland Justice”, nisi sulmin në korrik të 2022 kundër portaleve qeveritare shqiptare duke bllokuar përkohësisht shërbimet online.

LEXONI GJITHASHTU














LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...





TË FUNDIT

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Veto e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim në Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...






 








Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×