Ekspertja e arsimit: Na duhet një revolucion, jo vendime që hidhen si tullumbace

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Irsa Ruçi, eksperte e arsimit tha në një intervistë në Euronews Albania se sistemi arsimore në Shqipëri ka dështuar dhe ka nevojë për ndërhyrje urgjente.

Ruçi u shpreh se është i nevojshëm një ndryshim rrënjësor përmes politikave afatgjata që të shërbejnë për të paktën 10 vitet e ardhshme.

“Duhet një ndryshim rrënjësor, duhet revolucion në arsim në këtë moment më shumë se kurrë. Në këto kohë ka arritur dështimi në atë pikë që nuk mban më. Duhen politika afatgjata që të shërbejnë jo vetëm sot për nesër. Ajo që më shqetëson në diskursin e ministrisë së arsimit janë vendimet e pamenduara të momentit, vendime shumë të vogla që hidhen si tullumbace dhe jo vendime që të shërbejnë për 5-10 vite. Arsimi nuk funksionin me politika 1-vjeçare, sistem i arsimor ka nevojë për politika që të jenë të paktën 10-vjeçare”, tha ekspertja.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×