Erdogan vë në dispozicion avionin privat, foshnjat jetime transportohen në Ankara

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Foshnjat që u gjetën të vetme pas tërmetit që tronditi Turqinë dhe Sirinë dhe mori jetën e mijërave janë transportuar në mënyrë të sigurt në Ankara.

Avioni i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan u përdor për të transportuar 16 foshnja nga Kahramanmaras në kryeqytetin turk pas lëkundjeve shkatërruese me magnitudë 7.8 dhe 7.5 të hënën.

Avioni i president turk është vënë në gatishmëri për t’u përdorur për aktivitete të lidhura me tërmetin, duke përfshirë transportin e ekipeve mjekësore dheshpërndarjen e ndihmës në rajonet e prekura.

- Advertisement -

Ai po përdoret gjithashtu për të transportuar persona të plagosur rëndë drejt Ankarasë.

Të 16 foshnjat në bordin e avionit u gjetën të vetme në zonat e tërmetit. Ato u morën nën përkujdesje nga nënat kujdestare të Ministrisë së Familjes dhe Shërbimeve Sociale sapo avioni u ul në aeroportin “Esenboga”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

TË FUNDIT

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×