English

Escobar: Pëshëndes vendimin për manastirin, Serbia të zbatojë marrrëveshjet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, mbajti këtë të mërkurë një konferencë me gazetarët, në krah të presidents së Kosovës, Vjosa Osmani.

- Advertisement -

Në hyrje të fjalës së tij Escobar falenderoi qeverinë në Kosovë për zbatimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës të vitit 2016 për tokën e Manastirit të Deçanit.

Gjithashtu Escobar tha se SHBA-të janë tepër të sheqtësuara për sulmin në Banjskë dhe apeloi ndaj Serbisë që të çojë përpara përgjegjësisë personat e përfshirë.

“Dëshiroj të përmend se sa është i rëndësishëm vendimi i sotëm për manastirin ishte hap i vështirë por i domosdoshëm dhe i falenderoj institucionet e Kosovës për këtë hap. Jemi tepër të shqetësuar për ngjarjet e 24 shtatorit dhe presim Serbinë që kush ka qenë përgjegjës të japë llogari të plotë”, tha Escobar.

I dërguari i DASH për Ballkanin bëri thirrje që palët të zbatojnë marrëveshjet e arritura dhe dialogon në mënyrë që të arrihet marrëveshja historike.

“Që të dyja palët duhet të vazhdojnë me zbatimin e plotë për të pasur një marrëveshje historike. Prandaj ftojmë dhe Serbinë që të zbatojë marrëveshjet, pasi nuk është një përpjekje unilaterale, ku vetëm Kosova të marrë ato vendime të zorshme dhe të vështira që marrëveshja e Ohrit të bëhet realitet”, tha Escobar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?