Maqedoni e Veriut

Maqedoni e Veriut

“Anëtarësimi, jo i sigurt në 2030-ën”, Steinmeier në Shkup: Vendin e keni në BE

Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian Brenda vitit 2030 nuk është i sigurt. Qëndrimi i mbajtur më parë nga kryeministri Dimitar Kovaçevski...

RMV nis procedurat për heqjen e shtetësisë së oligarkut të sanksionuar nga SHBA

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka nisur të mërkurën procedurën për heqjen e shtetësisë maqedonase për oligarkun ukrainas, Oleksandr Onyshenko. Vendimi u mor pas raportimit...

1 vit nga tragjedia në Bullgari, asnjë përgjegjës për vdekjen e 44 shqiptarëve

Një vit pas tragjedisë me djegien e autobusit në Bullgari që mori jetët e 44 qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, familjarët e viktimave ende...

Kriza e ngrohjes në RMV, peletat mund të mungojnë për 45 mijë familje maqedonase

Mbi 45 mijë familje në Maqedoninë e Veriut rrezikojnë të mbesin pa ngrohje pas vendimit të Qeverisë për kufizimin e çmimit për një qese...

Një shqiptar zgjidhet në krye të ‘SPAK-ut’ maqedonas

Islam Abazi është drejtuesi i ri i Prokurorisë për Luftimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Abazi është shqiptari i parë që merr këtë post,...

Prodhuesit e ushqimeve në RMV do të paguajnë më pak për energjinë elektrike

Kompanitë që prodhojnë produktet ushqimore bazë në Maqedoninë e veriut do të paguajnë më pak për energjinë elektrike, 80 euro për megavat. Ky vendim pritet...

Gazetarë në RMV kërcënojnë me bojkot, duan ndryshime ligjore për mbrojtje nga sulmet

Sulmet në rritje ndaj gazetarëve në Maqedoninë e Veriut kanë shtyrë këta të fundit të kërcënojnë me bojkot nëse nuk votohen ndryshimet ligjore në...

I verbër që në lindje, 37-vjeçari nga RMV kërkon trajtim të veçantë, vuan nga tumori

Prej 37 vitesh vuan mungesën e shikimit, madje asnjëherë nuk ka shijuar dashurinë dhe përkujdesjen e prindërve, ndërsa sot përballet me vështirësi ekonomike për...

Von der Leyen në Shkup: Përpjekjet për integrimin evropian po japin frytet e tyre

Një nënshkrim historik ngre urën mes Shkupit dhe Brukselit. Qeveria në Maqedoninë e Veriut dhe Bashkimi Evropian kanë firmosur një marrëveshje bashkëpunimi për mbikëqyrjen...