Estonia do të “shkatërrojë” trashëgiminë sovjetike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyra Shtetërore e Estonisë ka përpiluar një listë me më shumë se 320 monumente sovjetike që mund të prishen, njoftoi agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti, duke iu referuar portalit shtetëror estonez “ERR”.

Prej qershorit, pranë Zyrës Shtetërore punon Komisioni për Monumentet, detyra e të cilit është të përcaktojë gurët e varreve dhe monumentet me simbole sovjetike që do të hiqen ose zëvendësohen me mbishkrime neutrale dhe përbërja e komisionit nuk është bërë ende publike, raporton “ERR”.

“Komisioni arriti në përfundimin se 322 monumente në vende publike me simbole të pushtetit pushtues mund të prishen ose të zëvendësohen me simbole me kuptim neutral”, thuhet në mesazhin e Komisionit.

- Advertisement -

Më 4 gusht, qeveria e Estonisë njoftoi fillimin e një fushate për të çmontuar monumentet ushtarake sovjetike dhe për të rivarrosur eshtrat e ushtarëve në të gjithë vendin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

TË FUNDIT

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×