‘Investoni në bono thesari’, qeveria u bën thirrje qytetarëve: Do dilni të fituar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bonot e thesarit të qeverisë aktualisht ofrojnë norma interesi mbi 5%. Për këtë arsye, qeveria ka ftuar qytetarët të investojnë kursimet e tyre në këto instrumente.

Ajo garanton investime që nuk rrezikojnë të humbin dhe fitime të kënaqshme.

Në kushtet kur një pjesë e madhe e individëve janë prirur drejt kursimit, një mënyrë e mirë investimi ku mund të fitohet para, janë bonot e thesarit dhe obligacionet. Këtë thirrje e bën sot edhe qeveria, ku normat e interesit janë në nivele të larta.

- Advertisement -

“Me këtë mundësi të krijuar nga kjo situatë, për qytetarët dhe për çdo subjekt individ që dëshiron të përfshihet në investime në bonot e thesarit, duke paguar një komision shumë më të vogël sesa çfarë ofrojnë bankat e nivelit të dytë”, tha Rama.

Bonot janë letra me vlerë të qeverisë, te cilat përdoren nga qytetari nese ai depoziton parate e tij ne banke per të përfituar me pas interesat. Dhe me këtë investim pa rrezik, njerëzit që kanë depozita, mund të përftojnë edhe tek pagesat e kredive.

“Ato kategori individësh që kanë depozita dhe nuk jaanë pak, janë mbi 800 mijë, mund të investojnë dhe mund të krijo9jnë pasuri më të madhe duke investuar në bono thesari sot”, u shpreh ministrja e Financave dhe Ekonimisë, Delina Ibrahimaj.

Individët mund të marrin pjesë në ankandet e bonove të thesarit në Bankën e Shqipërisë, e cila ka rihapur sportelet për këtë qëllim.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×