gjermania

Kurti takim me të dërguarin e Gjermanisë për Ballkanin, zbardhet biseda

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar këtë të enjte një takim me të Dërguarin Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...

Gjermania i kërkon Zvicrës tanke Leopard 2

Gjermania i ka kërkuar Zvicrës që t’i shesë disa nga tanket e saj Leopard II, një marrëveshje që mund të lejojë...

Gjermania paralajmëron Izraelin për dënimin me vdekje

Gjermania ka paralajmëruar Izraelin se “do të ishte gabim i madh” shqiptimi i dënimit me vdekje për ata që gjenden fajtorë...

Franca dhe Gjermania: Dialogu Kosovë-Serbi, thelbësor në rrugën drejt BE-së

Krerët e Francës dhe Gjermanisë kanë thënë se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, është thelbësor në...

Gjermania do të dërgojë në Ukrainë “gjysmë batalioni” tanke

Gjermania tha se do të dërgojë në Ukrainë “gjysmë batalioni” tanke Leopard 2, përderisa aleatët e NATO-s duket se po vazhdojnë...

Gjermania injoron thirrjen e Rusisë, miraton dërgimin e tankeve “Leopard” në Ukrainë

Qeveria gjermane ka miratuar dërgimin e tankeve "Leopard 1" në Ukrainë nga stoqet industriale dhe është në bisedime për blerjen e...

“Po përballemi sërish me Gjermaninë”- Putin ngre tonet në përkujtimin e Stalingradit

Presidenti rus Vladimir Putin e ka krahasuar luftën e sotme kundër Ukrainës dhe aleatëve të saj perëndimorë me fitoren e Rusisë...

Gjermania synon zëvendësimin e gazit rus me ‘hidrogjen të gjelbër’

Një zyrtare e lartë e Gjermanisë tha të premten, më 27 janar, se ajo shpreson se vendi i saj do të...

Rusia hakmerret ndaj dërgimit të tankeve nga Gjermania dhe SHBA-ja

Rusia ka kryer të enjten një tjetër valë sulmesh me raketa ndaj Ukrainës, një ditë pasi Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara...

Gjermania mohon bllokimin e dërgimit të tankeve Leopard në Ukrainë

Ministri i ri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, mohoi të premten se Berlini po bllokon në mënyrë të njëanshme dërgimin e...

Të huajt mund të marrin shtetësinë e 2-fishtë, Gjermania gati rregullat e reja

Të huajt që jetojnë në Gjermani nuk do të duhet të heqin dorë nga pasaportat e tyre për të marrë nënshtetësinë...

Gjermania mirëpret uljen e tensioneve në veri të Kosovës

Gjermania mirëpriti uljen e tensioneve midis Serbisë dhe Kosovës, por nuk pranoi të komentonte rreth kërkesës së Kosovës për më shumë...

Gjermania: Serbët të heqin barrikadat ilegale

Qeveria gjermane dhe raportuesit e partive të ndryshme në Bundestag shprehen të shqetësuar për situatën në veri të Kosovës dhe kërkojnë...

Çfarë nuk funksionoi te ‘panzerat’? Hansi Flick ‘zbërthen’ Gjermaninë

Gjermania zhvilloi një Kupë Bote të turpshme ku nuk mundi të përmbushte as objektivin më minimal, kalimin në fazën me eleminim...

Ylli Manjani tregon skuadrën e zemrës në “Katar 2022”

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka treguar në emisionin "Barometri" në Euronews Albania, se për cilën  kombëtare të huaj bën tifo. Ai...

Gjermania hap dyert për punëtorët nga vendet jashtë BE, kushtet e reja

Këtë javë, qeveria gjermane prezantoi një plan për t'i hapur më gjerë derën punëtorëve nga vendet jashtë Bashkimit Evropian, i cili...