Euro 2024, Kosova barazon në Izrael, të martën pret Andorrën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kosova barazoi 1-1 në ndeshjen e parë të eliminatoreve të Euro 2024, duke marrë një pikë të rëndësishme në Izrael.

Një pikë e rëndësishme për dardanët ishte ajo e siguruar në Tel Aviv kundër izraelitëve. Për përfaqësuesen e Kosovës barazimi 1-1 mund të konsiderohet një nisje e mire e fushatës kualifikuese për Kampionatin Europian të vitit 2024.

Ndeshja ishte me ritëm të lartë, ku vendasit që nga fillimi ushtruan presion drejt portës së Arijanet Muriqit, të përkrahur edhe nga rreth 29 mijë tifozë.

- Advertisement -

Megjithatë, Dardanët e menaxhuan mirë lojën dhe madje arritën që të kalojnë në epërsi me autogolin shënuar nga Eli Dasa, në minutën e 36-të, pas harkimit të Rashicës.

Pjesa e parë u mbyll në favor të Kosovës, ndërsa edhe gjysma e dytë e lojës nisi mirë për ta, pasi Milot Rashica shënoi në minutën e 49-të, por gjyqtari e anuloi golin për prekje të topit me dorë.

Nuk vonoi shumë dhe Izraeli arriti t’i barazojë shifrat, me golin e Dor Peretz, në minutën e 56-të.

Në kohën e mbetur të dyja ekipet patën disa raste, por mundësinë më të mirë e humbi Milot Rashica në minutat e fundit, i cili n vetëm pak metra larg portës nuk arriti të finalizonte.

Aktualisht, Kosova ndodhet në vendin e tretë me 1 pikë, aq sa Izraeli, ndërsa në krye të grupit I janë Zvicra dhe Rumania me nga 3 pikë.

Ndeshjen e radhës dardanët e zhvillojnë më 28 mars kundër Andorrës në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×