English

Euronews Prespective Show: Ukraina, 2 vite nga pushtimi në shkallë të gjerë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy vjet më parë, bota u trondit teksa forcat ruse sulmuan territorin ukrainas, duke filluar një pushtim në shkallë të gjerë, që vijon të ndikojë në peisazhin gjeopolitik në Europën lindore dhe mbarë globin.

- Advertisement -

Dhe që atëherë, miliona ukrainas kanë duruar e përjetuar vështirësi të paimagjinueshme, duke filluar nga humbja e njerëzve të dashur, shkatërrimi i banesave dhe zhvendosje nga vendbanimet.

Euroneës Perspective Show, nën moderimin e Euronews Georgia dhe së bashku me Euronews-in qendror në Lyon, Euronews Albania, Euronews Serbia, Euronews Bullgaria dhe Euronews Rumania pasqyruan rrugëtimin e Ukrainës gjatë dy viteve të luftës, por dhe ndikimin e saj në vendet e tyre.

Në lidhje me të gjitha këto sfida dhe problematike, gazetarët nga Bullgaria, Rumania, Shqipëria, Franca, Serbia dhe Gjeorgjia, sollën ndikimin e luftës në Ukrainë në vendet e tyre dhe ndryshimet gjeopolitike që po ndodhin në këto rajone.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?