English

Evropa do të blejë pesë herë më shumë karburant dhe naftë nga Kuvajti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kuvajti planifikon të rrisë ndjeshëm eksportet e naftës dhe karburanteve të linjave ajrore në Evropë këtë vit, gjë që do të ndihmonte kontinentin të kompensojë rënien e flukseve hyrëse nga Rusia, raportoi sot Bloomberg.

- Advertisement -

“Vendi i Lindjes së Mesme pret që të pesëfishojë furnizimet e tij të karburantit me naftë në Evropë nga viti 2022, në 2.5 milionë tonë, ose rreth 50,000 fuçi në ditë. Ajo gjithashtu planifikon të dyfishojë shitjen e karburantit të aviacionit në pothuajse pesë milionë tonë”, tha agjencia amerikane, duke cituar një burim.

Bashkimi Evropian po përballet me mungesa të mundshme të karburantit për shkak të ndalimit të importit të produkteve të naftës nga Rusia, i cili do të hyjë në fuqi më 5 shkurt, për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Çmimet e naftës mund të arrijnë në 200 dollarë për fuçi këtë tremujor, pasi sanksionet mund të shkaktojnë një deficit global, vlerëson Banka e Amerikës, raporton Bloomberg.

Vlerësohet se në fund të vitit të kaluar, BE-ja bleu pothuajse 1.3 milionë fuçi produkte nafte nga Rusia në ditë, nga të cilat afërsisht gjysma ishte naftë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×