English

“Ferr” në Greqi| Përhapen zjarret, ushtria zbret në terren

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të tretën ditë rresht, autoritetet në Greqi vijojnë betejën me zjarret. Flakët janë përhapur në perëndim të rajonit të Atikës dhe në Lutraki, ndërsa po përhapen me shpejtësi edhe në Rodos.

- Advertisement -

Një zjarr i ri ra në zonën pyjore në Pilos, në rajonin e Jameas, pak përpara orës 14 të së mërkurës. Për shuarjen e tij janë angazhuar 12 zjarrfikës dhe janë mobilizuar 6 automjete, ndërsa është kërkuar ndërhyrja e një helikopteri.

Autoritetet kanë paralajmëruar se si pasojë e zgjerimit të vatrave të zjarrit dhe operacioneve për vënien e tyre nën kontroll do të ketë bllokim të rrugëve dhe autostradave.

Në këtë kontekst, i pari që është prekur nga kjo masë është rajoni i Atikës, ku trafiku është ndalur në shumë akse rrugore.

Kryeministri Kiriakos Mitsotakis ka zhvilluar një vizitë në Ministrinë e Mbrojtjes Civile, ku është informuar me masat e marra për mbrojtjen e jetës së qytetarëve.

Ndërkohë, policia u ka bërë thirrje banorëve që të shmangin udhëtimet në zonat pyjore dhe ato agrikulturore, për shkak të rrezikut të rënies së zjarreve.

Sipas ekspertëve, vapa e madhe ka gjasa të shkaktojë krijimin e vatrave të reja, të cilat nga ana e tyre do të çojnë në një kolaps ambiental.

Për vënien nën kontroll të flakëve, në ndihma të zjarrfikësve janë angazhuar edhe forcat e armatosura, që janë dërguar në lokalitetet Kuvara, në jug të Athinës, dhe Lutraki, 4 kilometra në veri-lindje të Korinthit.

Për të ndjekur kanalin e youtube të Euronews Albania KLIKO KËTU! 

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?