FIFA duhet të japë $440 mln për punëtorët në Katar, thotë Amnesty Internacional

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Amnesty Internacional i ka kërkuar FIFA-s që të japë të paktën 440 milionë dollarë për kompensimin e punëtorëve emigrantë, që kanë vuajtur abuzime gjatë përgatitjeve për Kupën e Botës ‘Katar 2022’.

Në një letër të hapur dërguar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, grupi për të drejtat e njeriut kërkon që të punohet me Katarin për programet kompensuese.

“Kur kanë mbetur 6 muaj nga nisja e Kupës ë Botë, qindra dhe mijëra punëtorë emigrantë nuk kanë marrë kompensim financiar për abuzimet serioze që kanë vuajtur gjatë ndërtimit të infrastrukturës në Katar”, thuhet në letër.

- Advertisement -

Sipas Amnesty Internacional, FIFA duhet të rezervojë një shumë jo më pak se 440 milionë dollarë nga paratë që do t’u ofrohen ekipeve pjesëmarrëse në Kupën e Botës për këtë qëllim.

Ka pasur kritike të shumta mbi trajtimin e punëtorëve emigrantë në Katatër gjatë ndërtimit të stadiumeve, shkruan CNN.

Punëtorët janë ndeshur me mungesën e kushteve të sigurisë si dhe qëndrimi me orë të zgjatura në punë.

Letra gjithashtu thotë se autoritetet Katarit kanë dështuar të hetojnë shkakun e vdekjeve të qindra punëtorëve emigrantë që prej vitit 2010.

FIFA i është përgjigjur propozimit të Ammnesty Internacional duke thënë se po njihen me programin e propozuar, por duke shtuar se bëhet fjalë për një infrastrukturë publike që nuk i përket asaj.

FIFA thekson se po punon që të respektohet e drejta e çdo punëtori në projektet për Kupën e Botës.

Kupa e Botës në futboll ‘Katër 2022’ do të nisë më 21 nëntor dhe përfundon më 18 dhjetor 2022.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×