English

Finlanda mbyll 3 pika të tjera kufitare me Rusinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një përpjekje për të adresuar shqetësimet në rritje për rendin dhe sigurinë publike kombëtare, qeveria finlandeze ka vendosur të mbyllë tre pika të tjera kufitare me Rusinë.

- Advertisement -

Duke filluar nga e premtja, më 24 nëntor, pikat kufitare të Kuusamo, Salla dhe Vartius do të mbyllen për të gjithë, përfshirë finlandezët, dhe masa do të qëndrojë në fuqi deri më 23 dhjetor 2023.

Sipas Ministrisë së Brendshme Finlandeze, i gjithë trafiku tani do të ridrejtohet dhe centralizohet në pikën kufitare Raja-Jooseppi.

Sipas Ministrisë, kjo lëvizje vjen si përgjigje ndaj një përshkallëzimi të migracionit të instrumentalizuar nga Rusia.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×